Ogłoszenie:

Niepełnosprawni na państwowej posadzie.

dodano: 2019.07.18 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 137
Szczegóły ogłoszenia:
Większość niepełnosprawnych w Polsce pozostaje poza rynkiem pracy, a wskaźnik zatrudnienia w tej grupie jest jednym z najniższych w Europie. Tymczasem publiczni pracodawcy w zdecydowanej większości nie podejmują skutecznych działań, by zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Mimo że Polska się do tego zobowiązała – wynika z raportu opublikowanego w środę przez NIK
 

W Polsce zdecydowana większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy. W 2017 r. takich osób w wieku produkcyjnym (18-59 lat dla kobiet i 18-64 lat dla mężczyzn) było 1,68 mln (7,1 proc. wszystkich osób w tym wieku). Odsetek biernych zawodowo wśród niepełnosprawnych wynosił aż 71,1 proc. (1,195 mln), a wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym – zaledwie 26,3 proc


W porównaniu do wyników z roku 2016 wskaźnik zatrudnienia wzrósł wprawdzie o 2,6 pkt. proc., jednak, jak czytamy w opublikowanym w środę raporcie Najwyższej Izby Kontroli, „pomimo wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nadal pozostaje on na bardzo niskim poziomie, prawie dwukrotnie niższym niż średnia unijna (48,7 proc.)”
 

Polska, ratyfikując 6 września 2012 r. Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, uznała prawo osób niepełnosprawnych do pracy, na zasadach równości z innymi osobami oraz zobowiązała się do zagwarantowania i popierania realizacji ich prawa do pracy między innymi poprzez popieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym oraz zdobywanie przez nich doświadczenia zawodowego – przypomina NIK przy okazji publikacji raportu z kontroli administracji publicznej i państwowych osób prawnych.

NIK sprawdzała przede wszystkim, czy publiczny pracodawca:

  • skutecznie usuwał bariery w zakresie zatrudniania niepełnosprawnych,
  • przestrzegał praw zatrudnionych niepełnosprawnych,
  • dostosował do potrzeb osób niepełnosprawnych miejsca pracy.

NIK skontrolowała 35 jednostek z terenu siedmiu województw, a w każdym z nich po dwie jednostki administracji samorządowej, jedną administracji rządowej i dwie państwowe osoby prawne. Wyniki kontroli pozostawiają wiele do życzenia.

Kontakt
Niepełnosprawni na państwowej posadzie.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.