Ogłoszenie:

500+ dla pół miliona niepełnosprawnych

dodano: 2019.07.03 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 100
Szczegóły ogłoszenia:
Łączna kwota świadczeń dla osoby niesamodzielnej, w tym nowego dodatku, nie będzie mogła przekroczyć 1600 zł.

Od 1 września dodatkowe pieniądze mają otrzymać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. W wykazie prac legislacyjnych rządu ukazały się właśnie założenia do projektu ustawy przygotowywanego przez resort rodziny i pracy.

 

Wprowadzenie nowego świadczenia zapowiedział tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w Krakowie.

Zostanie ono przyznane osobom niepełnosprawnym, które już pobierają świadczenia z ogólnie pojętego systemu zabezpieczenia społecznego. Chodzi o to, by w ten sposób zrekompensować ich wzmożone potrzeby, na które przyznane do tej pory środki nie są wystarczające.

Według rządowej propozycji świadczenie wynosić będzie do 500 zł miesięcznie, w zależności od pieniędzy, które już otrzymuje osoba niepełnosprawna.

Ważne, by łączna kwota wszystkich świadczeń (m.in. emerytalnego czy rentowego) dla osoby niesamodzielnej nie przekraczała 1600 zł miesięcznie.

Nowe świadczenie ma być przyznawane decyzją wydaną przez odpowiedni organ emerytalno-rentowy (np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy) na wniosek osoby uprawnionej.

Pieniądze wypłacane z tego świadczenia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie też od niego pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ze środków tych nie będzie mogła być prowadzona egzekucja. Co ważne, nie zostanie także uwzględnione w dochodzie osób i ich rodzin przy ustaleniu prawa do niektórych świadczeń socjalnych, w których bierze się pod uwagę wysokość dochodu na osobę w rodzinie.

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Szacuje się, że osób dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest 650–700 tys. Świadczenie ma trafić do 500 tys. osób. Nowy program ma kosztować budżet państwa ok. 3 mld zł.

Kontakt
500+ dla pół miliona niepełnosprawnych
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.