Ogłoszenie:

Niepełnosprawni dalej żyją za 900 zł

dodano: 2019.05.10 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 134
Szczegóły ogłoszenia:
„Niepełnosprawni dalej żyją za 900 zł miesięcznie, a PiS udaje, że tego nie widzi”. Będzie kolejny protest

Rok temu, przez 40 dni w Sejmie walczyli o godność. Teraz, po raz kolejny muszą zmobilizować siły, bo rząd pozostaje obojętny na ich potrzeby. 23 maja osoby z niepełnosprawnością wznowią protest.

– Walczymy o 500 złotych na życie, bo nadal niepełnosprawni w Polsce żyją za 900 zł miesięcznie, o czym dobrze wiedzą politycy PiS. Dlaczego świadomie skazują najsłabszych na ubóstwo? To jest eutanazja – mówi w rozmowie z „Newsweekiem” liderka protestu, Iwona Hartwich.

 

O tym, że w prowadzonej przez PiS polityce nie ma miejsca dla niepełnosprawnych było wiadomo już rok temu, podczas głośnego, trwającego 40 dni protestu w Sejmie. Strajk zawieszono na początku maja, mimo że rząd nie spełnił głównego postulatu protestujących - 500 złotych dodatku na życie.

Teraz w przedwyborczych obietnicach politycy PiS po raz kolejny zapomnieli o osobach z niepełnosprawnościami. A w trakcie trwającej od kilku miesięcy kampanii kilkukrotnie uderzali w ich godność. Dowód?

„Jest prośba, by nie przeszkadzać”. Tak PiS rozmawia z najsłabszymi

Daleko nie trzeba szukać, ostatnio pokazał to sam Jarosław Kaczyński. 30 kwietnia, podczas przedwyborczego spotkania z seniorami w Krakowie, poruszająca się na wózku Justyna Kieresińska zapytała prezesa PiS o realizację postulatów osób z niepełnosprawnością.

Żaliła się, że rząd spycha niepełnosprawnych na margines, usiłując realizować postulaty innych grup, a zapomina o tych najbardziej potrzebujących. – Pani chce, żeby się zmieniło i ja chcę, żeby się zmieniło i z całą pewnością się zmieni, tylko jest taka prośba o to, aby nas popierać, a nie przeszkadzać – odpowiedział Kaczyński.

Z kolei trzy dni wcześniej, do małopolskich Gorlic przyjechała wicepremier Beata Szydło. Wśród niemal 200 osób przybyłych na spotkanie do gorlickiego Centrum Kultury był Jakub Owsianka z niepełnosprawnym synem Piotrem. Chłopak porusza się na wózku i cierpi na rzadką chorobę genetyczną zwaną rybią łuską. Przyszedł, by przekazać Beacie Szydło petycję z postulatami osób niepełnosprawnych. Nie udało się.

– Jak tylko ochrona zobaczyła mnie z Piotrkiem na wózku, zrobiło się nerwowo. Potem ochroniarze trzymali mnie nawet za ubranie, bym nie podjechał bliżej. Wprost mi powiedzieli, że mają przykazane, żeby nas nie dopuszczać do pani wicepremier – wspomina w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jakub Owsianka. – Spotkało nas to pierwszy raz w życiu. Ten rząd boi się Polaków na wózkach – kwituje.

Dowodem na arogancje władzy wobec osób niepełnosprawnych był też wtorkowy występ Jacka Żalka w Polsat News. Wiceszef Klubu PiS w programie „Polityka na Ostro” powtórzył swoją wypowiedź sprzed roku o tym, że „gotówka niepełnosprawnym się nie należy”.

– W sytuacji osób, które są przykute do łóżka, które są sparaliżowane, dla tych osób pieniądze powinny być dedykowane – na świadczenia, rehabilitacyjne, pielęgnacyjne czy zdrowotne. I nie mogą być przyznawane w gotówce, bo mogą się zdarzyć zwyrodniali rodzice – stwierdził Żalek.

Iwona Hartwich: Prezesie Kaczyński, będziemy przeszkadzać

– Minął dokładnie rok od ostatniego protestu i jak widać, nic się nie zmieniło. Mój syn nadal otrzymuje na życie 900 złotych miesięcznie – komentuje w rozmowie z nami Iwona Hartwich, liderka protestu i mama niepełnosprawnego Jakuba. 

Ubiegłoroczny protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie trwał 40 dni. - Od przedstawicieli rządu, m.in od minister Elżbiety Rafalskiej dowiedzieliśmy się, że państwo zbankrutuje jeśli dołoży niepełnosprawnym 500 złotych. Jednak w tym roku, przed wyborami znalazło się 40 mld złotych, by zaspokoić oczekiwania innych grup społecznych – mówi Hartwich. – Dlatego, panie prezesie Kaczyński, będziemy przeszkadzać – dodaje.


 
Kontakt
Niepełnosprawni dalej żyją za 900 zł
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.