Ogłoszenie:

Na Podkarpaciu niepełnosprawni

dodano: 2019.05.06 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 135
Szczegóły ogłoszenia:
Mieszkania wspomagane, dzienne domy opieki i aktywizacja zawodowa to główne kierunku wsparcia, jakie otrzymali niepełnosprawni w ramach podkarpackiego regionalnego programu operacyjnego – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.
 

Mieszkania wspomagane są przeznaczone dla osób, które nie mogą i nie potrafią samodzielnie mieszkać. Jak wyjaśnił Czop, oprócz usług asystenckich i opiekuńczych dofinansowywane są również treningi samodzielności i specjalistyczne poradnictwo.


- Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością uczą się funkcjonowania w środowisku domowym i w lokalnej społeczności. Osoby te uczą się m.in., jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, robić zakupy, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, prać czy sprzątać - dodał.


Czop podkreślił, że celem funkcjonowania takiego mieszkania jest zapewnienie niepełnosprawnym możliwości czasowego zamieszkania połączonego z dostosowaną do potrzeb terapią, opieką i wsparciem. - Jest to zatem alternatywa dla domów pomocy społecznej - powiedział.

Tylko w bieżącym roku podpisanych zostało pięć umów o wartości ponad 13,5 mln zł na realizację projektów, w ramach których powstaną mieszkania wspomagane. W zrealizowanych już projektach tego typu wsparciem objętych zostało ponad 206 osób z niepełnosprawnościami.

Czop zaznaczył, że niepełnosprawni korzystają również z domów dziennej pomocy. Są to placówki dla osób, które nie mogą wykonywać podstawowych czynności dnia codziennego samodzielnie, i tam się tego uczą.


Z podkarpackiego RPO na ten cel przekazano do tej pory ponad 177 mln zł. Powstało 38 placówek wsparcia dziennego, z których korzysta blisko 1 tys. osób.


W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: regionalny rynek pracy, integracja społeczna, jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Kontakt
Na Podkarpaciu niepełnosprawni
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.