Ogłoszenie:

Uczniowie napotykali coraz mniej barier

dodano: 2019.03.26 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 129
Szczegóły ogłoszenia:
Koordynator zadba, by niepełnosprawni uczniowie napotykali coraz mniej barier Organizowałby edukację uczniów z niepełnosprawnością, przygotowywał nowe programy adresowane właśnie do nich, współpracował z NGO-sami, a przede wszystkim rozwiązywał problemy na bieżąco. Czy w magistrackim wydziale edukacji będzie stanowisko specjalnego koordynatora?

– Sprawa utrudnionego dojazdu do szkoły z oddziałami integracyjnymi, transport dzieci z niepełnosprawnościami do szkół w towarzystwie osoby wspomagającej, o co walczyli rodzice... Problemów jest mnóstwo, a ich rozwiązywanie bywa doraźne – mówi Nina Gabryś, radna miasta. – Dlatego pomyślałam, że w magistracie powinno być stanowisko koordynatora, który zajmie się tematem edukacji (i organizacji jej) uczniów z niepełnosprawnościami. Złożę interpelację w tej sprawie.

Rzecznik i łącznik

Czym zajmowałby się koordynator? Radna Gabryś odpowiada: stworzeniem i aktualizowaniem bazy danych o potrzebnych zasobach (bywa, że dyrektor szkoły długo musi „wychodzić” komputery dla niewidomych uczniów, a i tak dostaje tylko jeden); „wprowadzaniem innowacji i planowaniem dobrych praktyk”, czyli po prostu przygotowywaniem sensownych programów dla dzieci, szkół i rodziców; organizacją samej edukacji (nieszczęsne bariery architektoniczne) oraz współpracą z NGO-sami czy radami rodziców.

Koordynator byłby więc rzecznikiem uczniów z niepełnosprawnościami i szkół, do których chodzą; także łącznikiem pomiędzy miastem a tymi placówkami.

– Kraków, jako miasto, które chwali się, że jest bez barier i organizuje konkursy związane z tym tematem, musi mieć osobę, która zadba o uczniów z niepełnosprawnościami. Owszem, jest już w magistracie stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, ale nie sądzę, żeby w tym przypadku kompetencje się dublowały – uważa Nina Gabryś.

 

Wskaźnik wciąż niski

– Nie będą się dublowały – przekonuje Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. – Weźmy na przykład likwidację barier architektonicznych w naszych szkołach: sprawa spoczywa na barkach dyrektorów, którzy muszą mieć wsparcie, bo to nie są kwestie łatwe do prowadzenia. Albo inna rzecz: Kraków realizuje program „Lato w mieście”, świetnie, tylko co z dziećmi, które mają jakieś niepełnosprawności, a chcą w nim uczestniczyć? Co z dostępnością programu właśnie dla tych uczniów?

Ewa Całus, dyrektorka magistrackiego wydziału edukacji, pomysł radnej również popiera. – Nasze placówki oświatowe w ostatnich latach są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wskaźnik dostosowania jest jednak mimo tych wysiłków niski – to niecałe 10 procent. To bardzo duże wyzwanie, aby przygotować odpowiednio budynki oświatowe – tłumaczy Ewa Całus. – Uczniów z niepełnosprawnościami jest w naszych szkołach coraz więcej; być może wynika to z innego niż do tej pory podejścia orzeczników, a może większej świadomości społecznej lub po prostu dzieci potrzebujących wsparcia rodzi się więcej.

Każdy uczeń to inna historia

Dziś w krakowskich szkołach i przedszkolach (samorządowych i niesamorządowych) jest 4204 uczniów z różnymi niepełnosprawnościami. Każdy uczeń to inna historia, inny problem.

– Mimo że w wydziale edukacji nie ma zatrudnionej osoby stricte z zakresem obowiązków dotyczących osób z niepełnosprawnościami, to zajmujemy się szeregiem zagadnień poświęconych tej grupie uczniów. Po pierwsze, miasto prowadzi osiem poradni specjalistycznych, które realizują działania profilaktyczne, diagnozują i pomagają szkołom. Organizujemy i finansujemy oddziały integracyjne w szkołach, szkoły i przedszkola specjalne i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, zapewniamy dowóz, pomoc psychologiczno-pedagogiczną i indywidualne nauczanie – wylicza dyrektorka Całus. – Zadań jest dużo i każde ręce do pracy się przydadzą.

Kontakt
uczniowie napotykali coraz mniej barier
Kraków ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.