Ogłoszenie:

Nie stać cię na prawnika? Darmowa pomoc czeka

dodano: 2019.03.15 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 188
Szczegóły ogłoszenia:
Nie stać cię na prawnika? Darmowa pomoc czeka w czterech punktach

Nie tylko emeryci, osoby pobierające świadczenia z opieki społecznej czy poszkodowane w klęskach żywiołowych. Od stycznia z darmowych porad prawnych może skorzystać każdy, kto oświadczy, że nie stać go na opłacenie usług radcy prawnego. Odwiedziliśmy jeden z nich i sprawdziliśmy, jaką cieszy się popularnością i z jakimi problemami przychodzą kaliszanie.

 

Przepisy prawa czasem potrafią przytłoczyć tzw. szarego człowieka. Najlepiej poradzić się specjalisty. Koszt porady prawnej zależy oczywiście od sprawy, jakiej dotyczy. Zazwyczaj trzeba wydać około 100 zł i więcej. Dla niektórych to suma przekraczająca ich możliwości finansowe. Dlatego z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy rozszerzono krąg osób uprawnionych do korzystania z darmowej pomocy prawnika.


Do tej pory mogli na nią liczyć: osoby do 26 roku życia i powyżej 65 lat, osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, będące w ciąży albo które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej. Od stycznia jest tylko jeden wymóg. - Zgodnie z nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej osobą uprawnioną do bezpłatnej pomocy prawnej jest osoba, która złoży oświadczenie na specjalnym druku, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. I to wystarczy, nie trzeba żadnych zaświadczeń. Ale takie oświadczenie przechowywanie jest przez 3 lata celem jego weryfikacji. W takim oświadczeniu, oprócz podania imienia i nazwiska, podaje się również swój adres oraz nr pesel – wyjaśnia Małgorzata Dycha-Kasprowicz, radca prawny.

 

Ustawa rozszerza również zakres udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej. - Tak naprawdę łatwiej powiedzieć, czego nie dotyczy nieodpłatna pomoc prawna. Prawnicy w tych punktach nie udzielają porad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za wyjątkiem kwestii rozpoczęcia tych działalności – dodaje prawniczka.

Co istotne, po wejściu ustawy w życie, pomoc prawna w punktach została rozszerzona o sporządzanie projektów pism w określonych sprawach, a nie, jak do tej pory, jedynie pomoc w ich sporządzaniu. Nie dotyczy to jednak sporządzania pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym oraz sądowo-administracyjnym.

 

Radca prawny Małgorzata Dycha-Kasprowicz przyjmuje mieszkańców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kaliszu, codziennie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 12:00.

Od stycznia udzieliła już ponad 50 porad, w bardzo różnych sprawach. - Jeśli chodzi o ten konkretny punkt, to z racji jego lokalizacji w Urzędzie Pracy rzeczywiście dużo jest spraw pracowniczych np. dotyczących wypowiedzenia umów, ale też bardzo wiele osób zgłasza się ze sprawami dotyczącymi zadłużenia, w tym kwestiami tzw. upadłości konsumenckiej. Dużo spraw dotyczy kwestii spadkowych, ale też rodzinnych np. małżeństwa czy spraw dotyczących dzieci – wymienia Małgorzata Dycha-Kasprowicz.

Jak mówi radca – najczęściej przychodzą do niej osoby w wieku od 55 lat do 65 lat, ale zdarzają się również studenci czy seniorzy. - Najstarsza osoba, której udzielałam pomocy prawnej, miała 85 lat – dodaje.

 

Kontakt
Nie stać cię na prawnika? Darmowa pomoc czeka
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.