Ogłoszenie:

Festiwal na wózku - czy niepełnosprawni są pełnoprawni?

dodano: 2017.06.27 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 225
Szczegóły ogłoszenia:
Na co dzień poruszają się na wózkach. Przeszkodą nie do przejścia może być dla nich za wysoki krawężnik czy zbyt stromy podjazd przy schodach. Mimo to coraz więcej z nich co roku zamiast zwykłego urlopu wybiera letnie festiwale. Nie straszny im nierówny teren, tłumy i niedogodności pola namiotowego. W końcu "jak się zasiedzisz, to kaplica". Potrzeba naprawdę niewiele, by niepełnosprawni poczuli się na wielkiej muzycznej imprezie jak u siebie. Czy organizatorzy są gotowi, by ich przyjąć?


    Organizatorzy najbardziej prestiżowych polskich festiwali oferują niepełnosprawnym pomoc ze strony wolontariuszy
    Na Przystanku Woodstock nie jest idealnie, ale na każdym kroku można spotkać pomocnych ludzi
    Niepełnosprawni na festiwalach często odbijają się od ściany, gdy chodzi o z pozoru banalne szczegóły
    Osoby poruszające się na wózku zgodnie stwierdzają, że w większości przypadków są przynajmniej zauważane

Open’er 2016. Codziennie zakładam pomarańczową koszulkę i staję nieopodal wejścia na festiwal. Jeśli zauważam kogoś poruszającego się na wózku, z białą laską lub o kulach - pytam, czy w czymś nie pomóc. Większość osób chętnie korzysta. Tym, którzy mają problemy z samodzielnym poruszaniem się, proponuję przejazd wózkiem przez betonową ścieżkę za kulisami głównych scen. Wolontariuszy takich jak ja jest kilkunastu. Po kilku godzinach zmieniają nas koledzy, a my możemy brać udział w festiwalu. Codziennie z naszej pomocy korzystają te same osoby. Jedną z nich jest na oko kilkunastoletnia dziewczyna poruszająca się na wózku, cały czas podłączona do specjalistycznej aparatury, łącznie z maską tlenową. Każdą osobę z niepełnosprawnością ruchową podprowadzam do platformy, gdzie może spokojnie oglądać występy artystów.
REKLAMA

Tak było rok temu, ale i w tym roku organizatorzy zdecydowali się na pomoc przeszkolonych wolontariuszy. Zgłaszają się młodzi ludzie, których często zachęca darmowy wstęp na koncerty po odpracowaniu swojej zmiany. Nic jednak za darmo. To zadanie nie tylko odpowiedzialne, ale i zmuszające do kreatywności. Zwyczajnie nie wszystko da się przewidzieć. Zdarza się, że muszą naładować akumulatory w wózku elektrycznym. W zeszłym roku jedna z osób korzystających z pomocy wolontariuszy musiała przez cały czas pozostawać w pozycji leżącej. Niestety i tu zawiódł wózek. Pomógł jeden z food trucków, który pożyczył... leżak.


WIECEJ - NIŻEJ W LINKU : STRONA WWW
Kontakt
Festiwal na wózku - czy niepełnosprawni są pełnoprawni?
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.