Ogłoszenie:

Ulga rehabilitacyjna: współwłasność samochodu osobowego

dodano: 2019.03.09 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 234
Szczegóły ogłoszenia:
Osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu takie osoby, w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą odliczyć m.in. wydatki na samochód. Kwota odliczenia jest tutaj ryczałtowa. Nie ma też przeszkód aby jeden samochód odliczyło kilku współwłaścicieli.
Ustawa o PIT wskazuje, że odliczeniu od dochodu podlegają m.in. wydatki na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Używanie takie musi jednak dotyczyć celów rehabilitacyjne bądź być związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych

Odliczenie to jest ryczałtowe. Warto w tym miejscu też dodać, że obecnie ma ono dużo szersze zastosowanie, aniżeli jeszcze w PIT za 2016 rok. Wówczas to bowiem odliczenie przysługiwało wyłącznie na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Obecnie zatem z jednej strony szerszy jest krąg uprawnionych do skorzystania z odliczenia (prawo to przysługuje bowiem także w przypadku niepełnosprawności ze stopniem lekkim) z drugiej zaś sposób wykorzystywania samochodu. Wcześniej odliczenie było możliwe jedynie wówczas, gdy samochód służył do koniecznych przewozów na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Obecnie, mówiąc w pewnym uproszczeniu każdy, kto korzysta z ulgi rehabilitacyjnej i posiada samochód osobowy, może skorzystać z tej ulgi w stosunku do tego pojazdu.
Ulgę z tytułu używania samochodu mogą również odliczyć osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których to (osób niepełnosprawnych) ubiegłoroczny dochód nie przekroczył 12 357,60 zł. W tym przypadku właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu musi być osoba mająca na utrzymaniu niepełnosprawnego, a odliczyć może używanie tego samochodu w związku z potrzebami osoby niepełnosprawnej (np. dowóz do pracy, szkoły, lekarza, na badania itd.) - czyli używanie samochodu w celach rehabilitacyjnych lub związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych przez niepełnosprawnego.
 
Kontakt
Ulga rehabilitacyjna: współwłasność samochodu osobowego
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.