Ogłoszenie:

Program „Dostępność plus”

dodano: 2019.02.01 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 318
Szczegóły ogłoszenia:
Modyfikacje w obszarach architektury, cyfryzacji i organizacji placówek zdrowia oraz usprawnienie komunikacji personelu medycznego z osobami z niepełnosprawnościami – zakładają działania Ministerstwa Zdrowia w ramach programu „Dostępność plus”.

Program „Dostępność plus” – z budżetem 23 mld zł do 2025 r. – został przyjęty przez rząd w połowie lipca. Jego podstawą prawną jest ustawa, która ma m.in. nałożyć na podmioty publiczne oraz inne, wykonujące zadania publiczne, obowiązek uwzględniania kwestii dostępności dla niepełnosprawnych.

Budżet Ministerstwa Zdrowia na działania w ramach programu „Dostępność plus” wynosi 150 mln złotych, z czego ponad 126 mln to kwota dofinansowania unijnego z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Resort w ramach programu „Dostępność plus” wprowadzi szereg zmian w placówkach medycznych, m.in. w zakresie architektonicznym, cyfrowym oraz organizacyjnym.

Jak podkreślił w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, „projekt ten pozwoli przede wszystkim na wypracowanie jednego standardu dostępności, takiego minimum, które każda placówka systemu ochrony zdrowia powinna zaoferować pacjentom z wyjątkowymi potrzebami”.


 Naszą intencją jest wprowadzenie zmian w czterech obszarach. Chcemy zlikwidować bariery fizyczne, które czasem uniemożliwiają pacjentowi dostęp do placówki – mówił. Wskazał tu na potrzebę wybudowania podjazdów, wind, poszerzanie wejść do budynków i drzwi wewnętrznych, na likwidację progów i montaż posadzek antypoślizgowych. W ramach tych działań dostosowane mają być także pomieszczenia sanitarne, włączniki oraz tablice informacyjne.

Drugi element działań ma objąć sferę cyfrową. – Chcemy wprowadzić świadczenia na odległość, telemedycynę, wszystko to, co pozwala dostosować świadczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które często mają ten dostęp utrudniony – wyliczał Cieszyński. W ramach programu „Dostępność plus” zakupiony ma zostać sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także wdrożone mają zostać inne rozwiązania zapewniające bardziej przystępne funkcjonowanie placówek dla osób z niepełnosprawnościami.


Kolejną kwestią jest komunikacja, czyli to, żeby personel medyczny mógł lepiej komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami – mówił. Wskazał, że resort zdrowia otrzymywał sygnały od samych pracowników placówek, że czasem obcowanie z osobami o szczególnych potrzebach bywa „wyzwaniem”. 

Żeby wyjść temu naprzeciw – dodał – „pokażemy, jakie narzędzia, czy sposoby, mogą to poprawić”. Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że w ramach tych działań przeprowadzone zostaną szkolenia w placówkach medycznych w zakresie kompetencji miękkich. Jego zdaniem, personel musi nauczyć się komunikować z osobami z niepełnosprawnościami, a „komunikacja ta ma uwzględnić ich wyjątkowe potrzeby – np. osób niedowidzących lub niedosłyszących”. 

Wskazał również na „wykorzystanie pewnych narzędzi technologicznych, które uproszczą tę komunikację i pozwolą, by przestała być to bariera w dostępie do profesjonalnej opieki medycznej”.
 

Kontakt
Program „Dostępność plus”
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.