Ogłoszenie:

innowacyjne firmy zmieniają ich życie?

dodano: 2019.01.14 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 320
Szczegóły ogłoszenia:
Dzięki nowym technologiom i dynamicznie rosnącym start-upom, które nie boją się podejmowania odważnych inicjatyw, osoby niepełnosprawne mają szansę nie tylko na łatwiejszy start w zawodzie, ale także na pracę w dziedzinach, które do tej pory były dla nich niedostępne. Marek – tłumacz języka migowego w Migam/materiały promocyjne

Ostatnie zdanie może brzmieć zbyt optymistycznie, jednak przykłady z rynku pracy pokazują, że sytuacja zmienia się na lepsze. Niemiecka spółdzielnia "Discovering Hands" 2014 rok zakończyła z 2,5 miliona euro przychodu. Dlaczego to takie ważne? Spółdzielnia zatrudnia przede wszystkim niewidome kobiety, ponieważ dzięki wyostrzonego zmysłowi dotyku, są one nieocenione w wykrywaniu raka piersi. Dzięki 9-miesięcznemu programowi szkoleniowemu, jego uczestniczki nie tylko uczą się wykrywać zmiany nowotworowe na bardzo wczesnym etapie, a także zdobywają podstawowe umiejętności z zakresu psychologii i pracy biurowej, dzięki którym mogą pracować w przychodniach, prywatnych gabinetach lekarskich lub podejmować zlecenia. W ten sposób niepełnosprawność, postrzegana dotąd jako wada, staje się atutem.

Spółdzielnie, które funkcjonują jak start-upy, coraz częściej pojawiają się także na rodzimym rynku. W Pucku funkcjonuje Browar Spółdzielczy prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną "Dalba". Pracują w nim osoby niepełnosprawne intelektualnie, a sam browar specjalizuje się w produkcji tzw. piw wymrażanych, które cieszą się dużym uznaniem wśród konsumentów piw rzemieślniczych. Do ich przygotowania wymagane są zaawansowane umiejętności i technologie, dlatego inne krajowe browary rzemieślnicze wypuszczają je niezwykle rzadko. Jednak pracownicy Browaru Spółdzielczego wyspecjalizowali się w tej wymagającej procedurze i z powodzeniem wytwarzają złocisty trunek.


Kompleksowe rozwiązania

Jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań technologicznych wspomagających osoby niepełnosprawne jest platforma migam.org, która zapewnia pakiet usług pomagających firmom komunikować się z osobami niesłyszącymi.

- W Migam pomagamy w komunikacji, głównie pomiędzy osobą głuchą a firmą / usługą / marką - mówi Przemek Kuśmierek, CEO grupy Migam. - Dzięki nam Głusi dzwonią - dodaje.
 

Kuśmierek jest jednym z ambasadorów konkursu Chivas Venture, który skupia się na start-upach, realizujących prospołeczne projekty, często skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Kuśmierek przyznaje, że jego firma się nieustannie rozwija, a kolejne usługi rozszerzają jej działalność także na osoby z innymi niepełnosprawnościami.

- W naszym nowym projekcie onevid.iorobimy prawdziwą rewolucję. Rozszerzamy nasze narzędzie o możliwość komunikacji z każdym klientem. Audio, wideo, czati sharescreen to tylko niektóre z funkcji, które implementujemy - dodaje Kuśmierek.

Mimo iż pojawiają się kolejne start-upy aktywizujące niepełnosprawnych, nadal podobnych inicjatyw jest zbyt mało. Tym bardziej cieszy, że w półfinale tegorocznej edycji konkursu dla startupów odpowiedzialnych społecznie znalazł się między innymi projekt Food & Life, zajmujący się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych w dwojaki sposób: poprzez szkolenia potencjalnych pracodawców oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych w foodtruckach. Daje to nadzieję, że sytuacja na rynku zacznie się powoli zmieniać.

Kontakt
innowacyjne firmy zmieniają ich życie?
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.