Ogłoszenie:

Kawiarnia, w której kelnerami sterują niepełnosprawni!

dodano: 2018.12.29 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 335
Szczegóły ogłoszenia:
Niektórzy z nich sterują robotami za pomocą ruchu gałek ocznych! Zobaczcie!

W 2015 roku „Fundacja Nippon” stworzyła plan pod nazwą „はたらくNIPPON!計画” (Pracuj Japonio! Plan), która zachęca osoby niepełnosprawne do pracy. W japońskich firmach zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie jest czymś popularnym. Nawet gdy takie osoby znajdą zatrudnienie, ich wynagrodzenie jest o wiele niższe niż innych współpracowników. Fundacja ma ambitny plan by to zmienić. Chcą by osoby niepełnosprawne odnalazły swoje miejsce w społeczeństwie i nie czuły się odrzucone.

Niepełnosprawni, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie są najbardziej narażeni na wyalienowanie z życia społecznego. Fundacja starała się znaleźć jakieś rozwiązanie. Pomysłem okazał się robot, który byłby zdalnie obsługiwany nawet przez osoby o znacznej niepełnosprawności fizycznej oraz wykonywał proste prace. Po wielu próbach jedną z możliwości okazała się praca kelnera w restauracji.

Restauracja jako eksperyment pracy zdalnej

Narzędziem jest robot OriHime-D o wysokości 120 cm, pozwalający zastąpić żywe osoby wszędzie tam, gdzie wymagana jest  praca fizyczna. W przypadku restauracji naturalnym celem stało się zastąpienie kelnerów. OriHime posiada wbudowaną kamerę, mikrofon oraz głośniki. Potrafi poruszać się do przodu i tyłu oraz posiada 14 silników w górnej części ciała, które pozwalają na poruszanie w niemalże dowolny sposób jego kończynami oraz tułowiem. Na dodatek jest sterowany zdalnie, dzięki temu może być użyty czy to w restauracji, czy jako przewodnik w budynkach np. lotnisku czy centrach handlowych. Robot potrafi przenosić także niewielkie przedmioty i można z nim się interaktywnie komunikować.

Dwaj konstruktorzy Yoshito Yoshida i Yuta Watanabe wymyślili restaurację z robotami na wzór anime Time of Eve (イヴの時間 Ivu no Jikan). Początki jednak nie były łatwe. Najpierw przez portal crowdfundingowy zbierali dotacje na ten projekt. W październiku zeszłego roku udało się zebrać kwotę 1.5 mln jenów (około 50 tys. zł), czyli prawie 200% zakładanego budżetu.

Chociaż to eksperyment, to daje on realne szanse na powstanie takich restauracji czy kawiarni. „To oczywiście nie jest idealny produkt, ale na tyle ukończony by mógł zadebiutować wśród prawdziwych ludzi”, mówili pomysłodawcy. Przed nimi stała cała masa wyzwań. Trzeba było przetestować mnóstwo rzeczy i rozwiązań, a gdy udało się pokonać pierwsze trudności, pojawiały się kolejne – czy to z napędem, czy ze zdalnym kontrolowaniem lub poruszaniem ramionami.

W czerwcu tego roku znaleziono pierwszego „pilota”. Pacjent Okabe, chory na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), jako pierwszy zgodził się by zdalnie kierować robota za pomocą ruchu gałek ocznych. Przez 6 miesięcy trenował, ulepszano system kontroli, zmieniano wiele czujników oraz wyposażenia OriHime, by wreszcie osiągnąć poziom swobodnego poruszania się oraz możliwość podawania szklanek z napojami.

Kontakt
Kawiarnia, w której kelnerami sterują niepełnosprawni!
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.