Ogłoszenie:

Rząd wdraża nowy program Dostępność+

dodano: 2018.12.27 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 345
Szczegóły ogłoszenia:
Magistraty, muzea czy domy kultury będą musiały posiadać certyfikaty dostępności dla osób niepełnosprawnych. Niewykluczone, że już w 2019 r.


Rząd pracuje nad programem Dostępność+. Dzięki niemu niepełnosprawni mają mieć lepszy dostęp do budynków, miejsc publicznych czy obiektów kultury.

 Szacuje się, że 30 proc. Polaków może mieć trwałe lub czasowe trudności z poruszaniem się czy percepcją. Koszty wdrożenia nowych przepisów to niewielka cena za samodzielność i większe możliwości uczestniczenia w życiu publicznym dla każdego – twierdzi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.


Eksperci uważają, że wdrożenie tych propozycji nie będzie proste, bo wszystko to kosztuje. Projekt ustawy o dostępności właśnie pojawił się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

 

NOWE CERTYFIKATY, NOWA RADA

Projekt przewiduje wiele usprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. na potrzeby audiodeskrypcji i napisów w telewizji, imprez masowych czy transportu publicznego.

Będą też obowiązki, głównie dla prawie 65 tys. instytucji publicznych, m.in. urzędów, przychodni, muzeów, uczelni. Instytucje publiczne będą musiały zapewniać dostępność dla swoich klientów. A niektóre z nich, np. urzędy gminy, urzędy marszałkowskie czy ministerstwa, dodatkowo będą musiały posiadać tzw. certyfikat dostępności. Wydawać go będzie Rada Dostępności.

– Rada jest wzorowana na amerykańskiej Access Board, która wypracowuje najlepsze rozwiązania na rzecz dostępności w różnych obszarach: w służbie zdrowia, szkołach, urzędach, hotelach i wielu innych – wyjaśnił Jerzy Kwieciński.

W skład Rady wejdzie maksymalnie 50 członków. Znajdą się w niej przedstawiciele rządu i eksperci od dostępności. Członków Rady będzie powoływał minister inwestycji i rozwoju, ale o wskazanie kandydatów będzie mógł poprosić inne organizacje, m.in. Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, Radę Dialogu Społecznego, Radę Działalności Pożytku Publicznego, Krajową Izbę Gospodarczą, prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt
Rząd wdraża nowy program Dostępność+
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.