Ogłoszenie:

Pacjenci postulują

dodano: 2018.12.13 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 350
Szczegóły ogłoszenia:

Osoby z niedosłuchem chcą być traktowane na równych zasadach co pacjenci z całkowitym ubytkiem słuchu i apelują do rządu o rozważenia możliwości wprowadzenia 100 proc. refundacji w przypadku zakupu aparatów słuchowych. 


Jak podkreśliło środowisko pacjentów, dotychczas na 100 proc. refundację wyrobów medycznych liczyć mogli niepełnosprawni o znacznym stopniu niedosłuchu, którzy kwalifikowali się do zabiegu wszczepienia implantów słuchowych, a także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy z pełnym dofinansowanie NFZ mogą zaopatrywać się w aparaty słuchowe. 


W zdecydowanie gorszej sytuacji są natomiast niepełnosprawni, których stopień niepełnosprawności jest mniejszy a którzy wymagają wsparcia w postaci aparatu słuchowe. Na ich zakup NFZ przyznawał jedynie częściowe dofinansowanie w określonych odstępach czasowych, a pozostałą kwotę pacjenci muszą wyasygnować z własnego budżetu. Takie rozwiązanie - w ocenie Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych – sprawia, że osoby z niedosłuchem czują się, jak obywatele drugiej kategorii.


- Mamy tutaj nierówności i dysproporcje społeczne w dofinansowaniu protez słuchowych. Faworyzuje się określone grupy, które ubiegają się o dofinansowanie implantów słuchowych czy aparatów słuchowych- ocenili pacjenci.

Zdaniem organizacji obowiązkiem państwa powinno być zagwarantowanie równych praw osobom głuchymi niedosłyszących tak, jak wynika to z konstytucyjnego zapisu równego dostępu do świadczeń medycznych.


 - Uprzejmieprosimy o nowelizację rozporządzenia MZ z dnia 6 grudnia 2013 roku w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, tak aby osoby głuche i niedosłyszące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (…) były równo traktowane – czytamy w petycji pacjentów. 

Kontakt
postuluja
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.