Ogłoszenie:

Pakiet alimentacyjny

dodano: 2018.12.11 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 347
Szczegóły ogłoszenia:
Sejm przyjął rządowy "Pakiet alimentacyjny". Przewidziano w nim wzrost wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego. Mimo 75-złotowej podwyżki z systemu wypadnie kolejna grupa beneficjentów, czyli dorośli niepełnosprawni w stopniu znacznym. Dlaczego? Bo wzrosły ich renty socjalne.
 

Zgodnie z rządowym „Pakietem alimentacyjnym” od października 2019 roku alimentacyjny próg dochodowy będzie wynosił 800 zł netto na głowę. W tym roku podwyższono też rentę socjalną należącą się dorosłym niepełnosprawnym w stopniu znacznym. Wynosi teraz 878 zł netto, co oznacza przekroczenie kryterium.

Trudno zrozumieć, jak to się stało, że rząd, a przede wszystkim Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „nie zauważyły”, że osoby niepełnosprawne, które mają prawo do renty socjalnej, automatycznie przekroczą w 2019 r. wysokość kryterium dochodowego i trzeba będzie odebrać im alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Należy pamiętać, że część tych osób to niepełnosprawni dorośli, którzy mieli jako dzieci przyznane alimenty.

Nie przeżyję z renty i zasiłku

Pan Jan z Inowrocławia zwrócił uwagę właśnie na sytuację alimentowanych dorosłych niepełnosprawnych. – Przez taką zmianę w ustawie tracą dorośli niepełnosprawni w stopniu znacznym, tak jak ja – mówi nasz czytelnik. – Od 2009 r. mam alimenty z Funduszu Alimentacyjnego przy jednoczesnym prawie do renty socjalnej i do zasiłku pielęgnacyjnego. Nie przeżyję z samej renty i zasiłku. Jestem sam i sam sobie muszę radzić. Życie mnie nie głaskało. Najpierw porzucili mnie rodzice biologiczni, a po 1990 roku matka zastępcza wybrała alkohol. Mam poważną niepełnosprawność narządu ruchu i nerek. Trochę pracowałem, ale mogę być zatrudniany jedynie w specjalnych warunkach. Trudno o taką pracę – opowiada niepełnosprawny.

Jak mówi, w tym roku udało mu się nadal pobierać alimenty, bo jego dochód wyniósł 723 zł netto w 2017 roku, więc nie przekroczył kryterium. Zgodnie z przepisami przy decyzji o przyznaniu alimentów z Funduszu brany jest pod uwagę dochód sprzed roku i nie wlicza się do niego zasiłku pielęgnacyjnego. Ale po zmianie przepisów i po podwyżce rent socjalnych, do jakich doprowadził protest opiekunów i samych dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie, ktoś, kto otrzymuje rentę socjalną i ma orzeczoną znaczną niepełnosprawność, żadnych pieniędzy z FA nie dostanie.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu niepełnosprawności, która powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25 lat w trakcie nauki lub studiów doktoranckich. A to oznacza, że te osoby nigdy nie osiągną samodzielności, wymagają opieki, mieszkają z rodzicami lub przebywają w ośrodkach opiekuńczych. Zazwyczaj nie udaje się im wejść na rynek pracy, by nabyć uprawnień do emerytury.

– To wyrzucenie nas z systemu pomocy alimentacyjnej to jakaś kara za to, że rząd został zmuszony przez protestujących do zwiększenia wysokości rent? A może próba zaoszczędzenia na nas pieniędzy? – zastanawia się nasz czytelnik.

Rząd oszczędza też na dzieciach samotnych rodziców

Jeśli chodzi o niepełnosprawnych pobierających alimenty, PiS zastosował ten sam mechanizm jak w przypadku rodziców samotnie wychowujących jedno dziecko i zarabiających najniższe wynagrodzenie. Te rodziny też stracą prawo do korzystania z pomocy Funduszu Alimentacyjnego. Dzieje się to tylko dlatego, że co roku podwyższana jest wysokość pensji minimalnej.

Już w 2018 r. najniższa płaca wynosi 1549 zł netto. Czyli przeliczając tę kwotę na osobę w rodzinie, matka z jedynakiem przekracza obecne kryterium dochodowe - 725 zł netto – uprawniające do alimentów z FA. W następnym okresie zasiłkowym (październik 2019 – wrzesień 2020 r.) straci prawo do alimentów z Funduszu.

PiS gubi potrzebujących

Gdy PiS podwyższa najbardziej potrzebującym wynagrodzenia lub świadczenia, robi to tak, aby „zgubić” część beneficjentów. Na przykład wprowadza kolejne kryteria, które muszą spełnić rodziny. Dotyczy to zarówno alimentów, jak i 500 plus. Tylko między 2015 a 2017 r. z FA wypadło ponad 52 tys. dzieci. A po ubiegłorocznej zmianie przepisów dotyczących „Rodziny 500 plus” (np. rodzic musi mieć orzeczenie sądowe o przyznaniu alimentów) ponad 350 tys. dzieci nie otrzymuje już świadczenia wychowawczego.

By alimentowani niepełnosprawni nie tracili prawa do pomocy alimentacyjnej, kryterium dochodowe powinno wynosić minimum 1000 zł netto, być zwiększane przy podwyżkach świadczeń lub wynosić tyle, ile najniższa płaca. Takie rozwiązania do „Pakietu alimentacyjnego” chciały wprowadzić Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Sejm głosami PiS je odrzucił. We wtorek 11 grudnia nad zmianami w przepisach pochyli się senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej

Kontakt
Pakiet alimentacyjny
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.