Ogłoszenie:

Aktywizacja osób niepełnosprawnych?

dodano: 2018.12.04 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 292
Szczegóły ogłoszenia:

Gminy nie dbają o to, żeby udzielić niepełnosprawnym mieszkańcom swojej gminy odpowiedniej informacji na temat zajęć i wydarzeń odbywających się dla nich.

Od kilku lat mówi się jak ważne jest integracja i aktywizacja osób niepełnosprawnych. Każdy z nas ma świadomość, że niepełnosprawność to nie powód, by nie móc cieszyć się samodzielnym życiem i osiągać wytyczonych sobie celów. Osoby niepełnosprawne chcą zwiększać swoją samodzielność, aktywność, poczucie własnej wartości. Coraz częściej osoby na wózku inwalidzkim grają w koszykówkę, a osoby po amputacji jednej nogi rywalizują w mistrzostwach piłki nożnej. Dwa tygodnie temu Reprezentacja Polski AMP Futbol Polska zajęła siódme miejsce na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Przykład ten pokazuje, że każdy może pokonać swoje słabości i osiągnąć cel. Niestety osoby mieszkające w powiecie gdańskim mogą mieć problem ze znalezieniem informacji o zajęciach organizowanych dla osób niepełnosprawnych.

 

Dzwoniąc do urzędu nie zawsze możemy być pewni, że znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie. Często pracujące tam osoby nie potrafią nam udzielić informacji, a znalezienie osoby zajmującej się takimi działaniami graniczy z cudem. Na stronie urzędów również nie znajdziemy takich informacji, a wystarczyłby prosty odnośnik do spisu wszystkich wydarzeń i zajęć dla osób niepełnosprawnych, które odbywają się w danej gminie. Czyżby gminy nie organizowały takich przedsięwzięć? W niektórych gminach aktywizuje się niepełnosprawnych, choć nie we wszystkich. Znajdziemy miejscowości, w których takie wydarzenia pozostawione są innym instytucjom pozarządowym, m.in. fundacjom i stowarzyszeniom.

Nam w ciągu dwóch dni udało się dotrzeć do szczątkowych informacji, które przedstawiamy poniżej.

 

W gminie Pszczółki organizacją takich wydarzeń zajmują się organizacje pozasamorządowe. Jedynym wydarzeniem, które organizuje urząd gminy jest spotkanie z mikołajem dla dzieci niepełnosprawnych, podczas którego otrzymują one paczki z prezentami. Zabawa ta odbywa się co roku. W tym roku trwają rozmowy z nowo wybranym wójtem gminy o szczegółach organizacji tego wydarzenia.

W gminie Trąbki Wielkie organizacją zajęć i wycieczek dla osób niepełnosprawnych zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który co roku organizuje bale dla seniorów, również tych niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne wyjeżdżają również na olimpiadę w Pruszczu Gdańskim, podczas której zwycięzcy otrzymują medale i nagrody. Do dyspozycji takich osób są również 4 darmowe rowery: dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

GOPS w Przywidzu corocznie organizuje Bal Seniora, w którym uczestniczą również seniorzy niepełnosprawni oraz spotkanie opłatkowe m.in. dla osób niepełnosprawnych.

Najwięcej dzieje się w mieście Pruszcz Gdański. Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać darmową pomoc psychologiczną w szkołach, nawet niepublicznych. Dzieci niepełnosprawne są dowożone do szkół oraz funkcjonuje przedszkole dla dzieci z autyzmem. Przeprowadzane są również zajęcia w wodzie i gimnastyka korekcyjna. Zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych organizowane są w Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Szkole Podstawowej nr 4. Co roku miasto organizuje Światowy Dzień Autyzmu, który odbywa się 2 kwietnia oraz Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych (5 maja).

Kontakt
Aktywizacja osób niepełnosprawnych?
Piła ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.