Ogłoszenie:

Zmiany w zasiłkach od listopada.

dodano: 2018.11.05 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 208
Szczegóły ogłoszenia:
O 31,42 zł od listopada wzrosną kwoty zasiłku pielęgnacyjnego dla niepełnosprawnych. Z kolei opiekunowie takich osób otrzymają od przyszłego miesiąca 100 zł więcej. To efekt protestów, które latem prowadzili rodzice osób niepełnosprawnych w budynku sejmu.
 

ramatyczne sceny, które latem rozgrywały się w parlamentarnych korytarzach, przynoszą owoce dopiero teraz. Od listopada bowiem wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie podwyższenia niektórych świadczeń dla rodzin. Chodzi tu przede wszystkim o zasiłek pielęgnacyjny i opiekuńczy.


Do tej pory wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosiła 153 zł. Od czwartku wzrośnie o 31,42 zł miesięcznie i wyniesie 184,42 zł. To pierwszy etap podwyżek tego świadczenia. Drugi zaplanowano na listopad 2019 roku. Wtedy kwota ta wzrośnie do 215,84 zł, czyli w sumie o ok. 40 proc. Resort podkreślał, że to pierwsza od 12 lat podwyżka tego świadczenia.


O okrągłe 100 zł już od czwartku wzrośnie z kolei zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub innym opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Do tej pory wynosił 520 zł na rękę, od listopada wzrośnie do 620 zł.

 

Listopad to również ostatni miesiąc na złożenie wniosku o skorzystanie z programu "Dobry start". To nowy program resortu rodziny, czasem nazywany również "Wyprawka+" czy "300+". Przysługuje on rodzicom dzieci w wieku szkolnym, z wyłączeniem zerówek.

To jednorazowa wypłata 300 zł na początek roku szkolnego, niezależnie od kryterium dochodowego. Przysługuje wszystkim rodzinom do ukończenia przez dziecko 20 lat, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24 lat.

Czytaj także: Polacy uwielbiają zasiłki.

Wystarczy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Można to zrobić w tym samym miejscu, co w przypadku 500+, a więc w urzędzie gminy

Kontakt
Zmiany w zasiłkach od listopada.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.