Ogłoszenie:

Dramatyczna sytuacja na rynku pracy

dodano: 2018.09.20 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 221
Szczegóły ogłoszenia:
Z inicjatywy Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Podkarpacie", w kancelarii minister Elżbiety Rafalskiej doszło do spotkania w sprawie dramatycznej sytuacji na rynku osób niepełnosprawnych. Spotkanie zakończyło się dwoma istotnymi wezwaniami. Ich szybka realizacja zależy m.in. od aktywnego lobbingu pracodawców i osób niepełnosprawnych.
 

Według danych Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji, pracę bezpowrotnie pracę utraciło 9172 niepełnosprawnych pracowników. Z kolei z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przygotowywanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wynika, że w okresie tym pracę straciło w sumie od 24 do 33 tys. osób niepełnosprawnych (dane z 30 czerwca br.). 

W związku z dramatyczną sytuacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy, jego przedstawiciele zwrócili się do Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Michała Pelczarskiego, dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z dwoma wezwaniami. 


Pierwsze dotyczy niezwłocznego rozpoczęcia prac nad rzetelną analizą społecznego projektu nowelizacji art. 21 ustawy o rehabilitacji, którego ideą jest zrównoważenie podwyższonych kosztów z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych dla pracodawców zobowiązanych do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON wg art. 21, ust.1 ustawy z dn. 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z podwyższonymi kosztami  z tytułu zatrudniania tych osób dla wszystkich pozostałych pracodawców, którzy obecnie są uprawnieni do otrzymywania dofinansowań do wynagrodzeń, o których mowa w art. 26a tejże ustawy.


- Dzięki czemu wszyscy pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mieć z tego tytułu korzyści finansowe w jednakowej wysokości: odpowiednio po 1800, 1125 i 450 zł, zwiększone o 600 zł w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych - wyjaśnia Wojciech Gajewski, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Podkarpacie". 

Kontakt
Dramatyczna sytuacja na rynku pracy
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.