Ogłoszenie:

Kasa na wyprawkę dla każdego ucznia

dodano: 2018.08.01 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 131
Szczegóły ogłoszenia:

Początek roku szkolnego to dla wielu budżetów domowych trudny okres, zwłaszcza przy większej ilości dzieci w gospodarstwie. Potrzebne są zeszyty, przybory szkolne, obuwie zmienne czy strój na zajęcia wychowania fizycznego. Dużym odciążeniem było wprowadzenie w poprzednich latach darmowych podręczników. Tym razem rodzice mogą liczyć na konkretne pieniądze na zakupy potrzebnych do nauki przedmiotów

Chodzi o wsparcie w ramach programu „Dobry Start”, który zakłada przyznanie 300 zł na wyprawkę dla ucznia, który rozpoczyna rok szkolny. Nie liczy się tu dochód. Pomoc obejmuje wszystkie osoby uczące się do 20. roku życia. Cztery lata dłużej świadczenie będą mogły pobierać uczniowie niepełnosprawni. Warto wiedzieć jednak, że program nie dotyczy dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne w zerówce oraz przedszkolu, a także studentów, uczniów szkół policealnych oraz placówek dla dorosłych.


Żeby dostać pieniądze, należy złożyć wniosek w formie papierowej w urzędzie gminy lub miasta. Często samorządy to zadanie powierzają ośrodkom pomocy społecznej. Wiele z nich na swoich stronach internetowych informuje o szczegółach. Dokumenty można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny lub za pośrednictwem wybranych banków. Jest na to czas do 30 listopada.

– Dużym wydatkiem są zawsze zakupy przyborów szkolnych. Przeważnie rozkładam sobie koszty i robię zakupy już w lipcu i sierpniu, żeby we wrześniu nie pochłonęły zbyt dużo z domowego budżetu. 300 zł, które mamy otrzymać na każde dziecko, będzie ogromnym wsparciem i bardzo się z niego cieszę – ocenia matka dwojga dzieci w wieku szkolnym z gminy Lipno.

Jeśli rodzic lub opiekun prawny złoży odpowiedni wniosek w lipcu lub sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września.

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach urzędy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Po tym terminie nie ma już szans na zyskanie pieniędzy w danym roku szkolnym.

– Program w tym roku rusza pierwszy raz, więc nie wiadomo jak do końca to wszystko zadziała. Złożyłam wniosek już w lipcu i liczę na szybszą wypłatę. Jeśli trzeba będzie czekać do końca września, to mija się to trochę z celem, bo będzie trzeba i tak ze swoich pieniędzy kupić wszystko potrzebne do szkoły, bo przecież obejmie już cały miesiąc nauki. Chyba, że kogoś stać, żeby kupić za swoje, a pieniądze z programu potraktować jak zwrot – mówi ojciec ucznia szkoły podstawowej z Lipna.


Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. Łącznie wsparcie ma objąć 4,6 miliona uczniów. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

Kontakt
Kasa na wyprawkę dla każdego ucznia
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.