Ogłoszenie:

Pierwszeństwo w kolejkach do rehabilitacji dla dzieci

dodano: 2018.07.10 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 123
Szczegóły ogłoszenia:
Nie wszystkie maluchy skorzystają z pierwszeństwa w kolejkach do rehabilitacji. Ich orzeczenie musi bowiem stwierdzać, że mają ograniczoną zdolność samodzielnej egzystencji.


Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia postanowili naprawić „legislacyjne niedopatrzenie" i do projektu ustawy o świadczeniach zdrowotnych, podnoszącego nakłady na ochronę zdrowia (tzw. ustawy 6 proc. PKB) wpisali rozwiązania dla niepełnosprawnych dzieci. Przyjęta 9 maja ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności nie uwzględniała dzieci od trzeciego do 16. roku życia, w przypadku których niepełnosprawności się nie stopniuje. Niepełnosprawnym do trzeciego roku życia przywileje przysługują na mocy ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem". Z kolei po 16. roku życia stopień niepełnosprawności już się orzeka.

Posłowie postanowili zapisy o innym trybie rehabilitacji, zakupu leków bez kolejki oraz zniesieniu limitów na wyroby medyczne dopisać do przyjętej w czwartek przez Sejm ustawy 6 proc. PKB.

tak w art. 13a czytamy, że minister zdrowia określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb finansowania z budżetu państwa takich świadczeń. Z kolei art. 47 ust. 1b, zgodnie z którym prawo do nielimitowanego dostępu do wyrobów medycznych przysługuje osobom o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Takie dzieci to mniejszość, bo wielu rodzajów niepełnosprawności, np. autyzmu czy zaburzeń rozwojowych, zespoły orzecznicze nie identyfikują jako schorzeń, w których potrzebna jest stała opieka w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Kontakt
Pierwszeństwo w kolejkach do rehabilitacji dla dzieci
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.