Ogłoszenie:

Niepełnosprawni sprawdzili ...

dodano: 2018.07.03 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 174
Szczegóły ogłoszenia:

24-letni Maciej na rehabilitację czeka od stycznia tego roku. Miał rozpocząć ją w marcu 2019 roku, ale skorzystał z przepisów nowej ustawy. Na zabiegi ma zgłosić się w ciągu siedmiu dni. Bartosz Andruszczak również starał się o rehabilitację w tym samym ośrodku, ale mimo posiadania znacznego stopnia niepełnosprawności został odesłany z kwitkiem. Okazało się, że jego skierowanie straciło ważność. Niepełnosprawni oraz ich opiekunowie sprawdzali, jak działa w praktyce ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Weszła ona w życie 1 lipca.

Zgodnie z nowymi przepisami, uprawnieni powinni bez kolejki i bez skierowania być przyjęci przez lekarza specjalistę, bez kolejki, ale ze skierowaniem mogą skorzystać z rehabilitacji. Zostały także zniesione limity czasowe na wyroby medyczne.

- Ja nie widzę problemu w przyjmowaniu bez kolejek osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w naszej poradni

- mówi Maciej Błaszyk, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego UMP im. H. Święcickiego. - Do tej pory korzystali z tego kombatanci, honorowi krwiodawcy, teraz będziemy przyjmować kolejną grupę uprawnionych.

Pani Elżbieta Grzesiak w styczniu tego roku zapisała na rehabilitację swojego syna. Niepełnosprawnemu Marcinowi wyznaczono termin na marzec 2019 roku. 1 lipca weszła w życie nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, następnego dnia rodzice 24-letniego Marcina postanowili z niej skorzystać. Przyznają, że początkowo nie dowierzali, że rehabilitacja bez kolejki jest możliwa. Na wszelki wypadek, wydrukowali treść całej ustawy i udali się do Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych w Poznaniu.

- Nie mieliśmy żadnych problemów z zapisaniem syna za zabiegi, nasz syn w ciągu siedmiu dni rozpocznie rehabilitację i to indywidualną, co oznacza, że będzie miał swojego fizykoterapeutę

- mówi pani Elżbieta.

- Wyczytałem w ustawie, że daje ona możliwość osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności skorzystania z 80 dni rehabilitacji w ciągu roku - dodaje tata Marcina. - To dla nas ogromna radość, bo do tej pory, jeśli w o ogóle udało nam się Marcina zapisać, było to 10 dni zabiegów w ciągu roku.

Rodzice Marcina chcieli także zapisać syna na wizytę u specjalisty. Zgodnie z nowymi przepisami, powinien on być bez kolejki przyjęty do wybranego lekarza. O ile w przypadku rehabilitacji wymagane jest skierowanie, to w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wystarczy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. - Wprawdzie nie został nam wyznaczony termin wizyty, ale pani w rejestracji obiecała, że skontaktuje się z nami w ciągu jednego, góra dwóch dni i poda termin wizyty - mówi pani Elżbieta.

Kontakt
Niepełnosprawni sprawdzili
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.