Ogłoszenie:

Zmiany w dostępie niepełnosprawnych do świadczeń zdrowotnych

dodano: 2018.06.30 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 168
Szczegóły ogłoszenia:
Osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności zostaną obsłużone poza kolejnością.


W niedzielę wchodzi w życie druga ustawa o wsparciu osób niepełnosprawnych, która została przyjęta w wyniku nacisku protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zgodnie z jej zapisami osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mieć łatwiejszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i bezpłatnych wyrobów medycznych.

Podobnie jak kobiety w ciąży czy kombatanci, niepełnosprawni zyskali także prawo do korzystania z usług lekarskich bez kolejki. Poza kolejnością będą też obsługiwani w określonych aptekach.


Ustawa zmienia również zasady korzystania przez takie osoby z rehabilitacji leczniczej. Od lipca kwota na nią przeznaczona jest zmieniana poprzez dostosowanie jej do potrzeb zdrowotnych uprawnionego.

 

Według posłów PiS ustawa pozwoli zaoszczędzić rodzinom, w której jest osoba niepełnosprawna, 520 zł miesięcznie. Z kolei protestujący nazwali ustawę wydmuszką i podkreślają, że nie spełnia drugiego ich postulatu.

podstawa prawna: ustawa z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności DzU z 17 maja 2018 r. poz. 932

Kontakt
Zmiany w dostępie niepełnosprawnych do świadczeń zdrowotnych
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.