Ogłoszenie:

Przybędzie do Polski kolejny dentobus

dodano: 2018.06.08 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 174
Szczegóły ogłoszenia:
Pierwszy w Polsce „bezstresowy” dentobus, uruchomiony z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, przyjedzie 10 czerwca w niedzielę na Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Katowic. Niestety planów na dalszą pracę w naszym kraju na razie nie ma.
 

Bezstresowy” dentobus w Katowicach 
Pojazd wypełniony „bezstresową” aparaturą diagnostyczną, stanie pod Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, towarzysząc Ogólnopolskim Letnim Igrzyskom Olimpiad Specjalnych.


Niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie, a także sportowcy biorący udział w Igrzyskach, będą mogli w godz. 9.30 do 17.30 m.in. nieodpłatnie poddać się przeglądowi stanu zdrowia zębów przy pomocy lasera wykrywającego próchnicę, a także skorzystać z porad stomatologów i higienistek. W badaniach pomoże nowoczesna nieinwazyjna technologia, jaką naszpikowany jest dentobus.


Dentyści przywiozą ze sobą m.in. specjalną kamerę emitującą wiązkę laserową i tworzącą cyfrowy obraz prześwietlonego zęba. Urządzenie pozwala im zajrzeć do jego środka, a tym samym ocenić zmiany chorobowe lub rozpoznać pierwsze symptomy próchnicy i to bez konieczności wykonywania zdjęcia RTG.


Także sam pojazd, będący prototypem dentobusu, który miał wyjechać do polskich szkół, został specjalnie przystosowany do wizyt osób niepełnosprawnych. Zamontowano w nim m.in. specjalny podjazd umożliwiający wejście do niego m.in. osobom na wózkach inwalidzkich lub poruszającym się o kulach.


Czeska profilaktyka 
Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, celem wizyty dentobusu w Katowicach są przede wszystkim badania przesiewowe mające wykryć nawet bardzo wczesne stadia próchnicy i chorób przyzębia, a także edukacja, zwłaszcza w zakresie higieny i rozwiązań, jakie dostępne są dla niepełnosprawnych. Powód?


- Dziś blisko 100 proc. niepełnosprawnych, która trafia do dentysty ma próchnicę w różnym stopniu zaawansowania. Skala schorzeń jest ogromna, a pomoc wciąż niewystraczająca. Niepełnosprawni do stomatologa dostają się też zdecydowanie późno, najczęściej już z bólem zęba. Praktycznie nie ma profilaktyki – alarmuje lek. dent. Piotr Borowski, koordynujący projekt „Kierunek: Uśmiech” w ramach, którego odbywa się akcja.


- Tymczasem wczesne wykrycie próchnicy i jej leczenie pozwala zminimalizować stres związany z zabiegami, chroni także przed powikłaniami, jakie niesie zaawansowana próchnica czy choroby przyzębia. Te ostatnie schorzenia mogą rzutować  na zdrowie m.in. serca, nerek, płuc czy układu kostno-szkieletowego. Towarzyszący im ból zęba może z kolei utrudniać rehabilitację i pogarszać stan zdrowia psychicznego, zwłaszcza osoby niesprawnej intelektualnie – wyjaśnia stomatolog.

Kontakt
Przybędzie do Polski kolejny dentobus
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.