Ogłoszenie:

Niepełnosprawni potrzebują pracy

dodano: 2018.05.25 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 172
Szczegóły ogłoszenia:

Prof. Piotr Majcher: System orzekania o niepełnosprawności niewątpliwie potrzebuje przebudowy. Powinna się tym zajmować jedna instytucja – najlepiej funkcjonujące dziś wojewódzkie, powiatowe i miejskie ośrodki ds. orzekania. Tymczasem w Polsce orzekają o niepełnosprawności także ZUS i KRUS, będące jednocześnie płatnikami i odpowiedzialnymi za prewencję. ZUS i KRUS powinny zająć się zbieraniem składek i wypłacaniem w terminie zasiłków. Orzekanie powinno należeć do organu niezależnego.


Zespoły orzekania o niepełnosprawności cieszą się nie najlepszą opinią.

 

One również wymagają zmian. Dziś zasiadają w nich przypadkowi ludzie, przeważnie z łapanki, którym płaci się 23 zł od orzeczenia. Tymczasem powinni w nich pracować profesjonalni, odpowiednio opłacani orzecznicy, którzy nie traktują tego jako zajęcia dodatkowego. W gestii zespołów powinno leżeć także doradztwo zawodowe dla osób, które mają orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności.


Premier mówił, że planuje przebudować system, by lepiej odpowiedzieć na potrzeby najbardziej pokrzywdzonych, niesamodzielnych od urodzenia.


Przede wszystkim trzeba pamiętać, że osobami niepełnosprawnymi nie da się zajmować po kawałku. Już dziś nie stać nas na zajęcie się nimi w pełni. Dlatego powinniśmy robić wszystko, by nie dopuszczać do pogłębiania tej niepełnosprawności. Przede wszystkim poprzez rehabilitację zawodową, która na całym świecie jest elementem rehabilitacji kompleksowej. Biura pracy powinny im pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Najpierw jednak musimy zmniejszyć liczbę stopni niepełnosprawności z trzech do dwóch: znacznego i umiarkowanego.

Kontakt
Niepełnosprawni potrzebują pracy
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.