Ogłoszenie:

kształcenia osób niepełnosprawnych

dodano: 2018.04.24 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 180
Szczegóły ogłoszenia:
Na ułatwienie możliwości kształcenia osób z niepełnosprawnościami bez względu na ich wiek nie pozwalają przepisy.


Jeszcze zanim rozpoczął się w Sejmie protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, wojewoda opolski zaskarżył do sądu uchwałę Rady Gminy Lubsza z 2017 r.

Rada chciała zapewnić wszystkim niepełnosprawnym uczniom zamieszkałym na terenie gminy transport i opiekę w czasie przewozu do szkół i placówek aż do ukończenia edukacji, bez względu na wiek. Okazało się, że nie ma takiej prawnej możliwości.


W uchwale chodziło o uczniów zamieszkałych na terenie gminy, wobec których gmina nie ma ustawowego obowiązku dowożenia do szkół i placówek. Również takim uczniom zapewniono prawo do bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do szkół i placówek specjalnych. Mieli być zabierani w ramach dowozów zbiorowych uczniów, których gmina ma obowiązek bezpłatnie dowozić. Jeżeli takiego transportu nie organizuje, zwraca koszty przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego opiekuna do szkoły lub placówki na podstawie umowy zawartej pomiędzy wójtem a rodzicami czy opiekunami.

Zaskarżając uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, wojewoda opolski dopatrzył się istotnego naruszenia prawa. W jego przekonaniu uchwała została podjęta bez podstawy prawnej. Nie mogą nią być przepisy ustawy o samorządzie gminnym, jak przyjęła rada gminy, lecz przepisy prawa oświatowego.


Zgodnie z art. 39 ust. 4 tej ustawy obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, ponadpodstawowej czy ośrodka rewalidacyjnego do ukończenia, w zależności od ich stanu zdrowia, 21., 24. lub 25. roku życia. Uchwała nie mogła więc dotyczyć sfinansowania transportu uczniów niepełnosprawnych powyżej tego wieku.

WSA przyznał rację wojewodzie. W prawie oświatowym nie ma przepisów, które mogłyby być podstawą do rozszerzenia obowiązków gminy w organizacji i ponoszeniu kosztów transportu uczniów niepełnosprawnych do szkół i placówek poza wynikające z ustawy – Prawo oświatowe – stwierdził, orzekając o nieważności uchwały. Natomiast na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych rada gminy może w drodze uchwały ustanowić dla mieszkańców świadczenia na rzecz rodziny inne niż w tej ustawie.

Kontakt
kształcenia osób niepełnosprawnych
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.