Ogłoszenie:

Na jakie ulgi może liczyć opiekun osoby niepełnosprawnej

dodano: 2018.04.20 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 110
Szczegóły ogłoszenia:

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie często mogą liczyć na ulgi związane z wejściem do różnych miejsc kulturalnych i sportowych. Regulaminy tych instytucji nie przewidują jednak sytuacji, gdy jedna osoba nie wystarcza, aby zapewnić odpowiednią opiekę niepełnosprawnemu. Czy dodatkowy opiekun również powinien być traktowany ulgowo, czy musi płacić jak normalny klient? Co powinni zrobić właściciele placówek, żeby wybrnąć z tego typu sytuacji?

 


REGULAMIN NIE JEST ELASTYCZNY...

Regulamin Aquaparku nie uwzględnia bowiem ulgi dla drugiej osoby opiekującej się niepełnosprawnym. Zasady obiektu przewidują, że klienci z niepełnosprawnością oraz ich opiekun mogą wejść na teren pływalni w cenie jednego biletu ulgowego, a każda następna osoba musi kupić dodatkową wejściówkę. Tak też się stało, ponieważ zarówno chłopiec jak i jego ojciec weszli na teren Aquaparku za 18 zł. Natomiast mamie chłopca obsługa pływalni zobowiązała się zwrócić pieniądze za bilet, pod warunkiem, iż ta wyjdzie z szatni przed upływem 10 minut. Niestety limit czasowy został przekroczony i kobieta musiała zapłacić za normalny bilet. Pracownicy Aquaparku tłumaczyli, że system sprzedażowo-rezerwacyjny jest tak zaprojektowany, żeby po przekroczeniu 10 min automatycznie obliczać opłatę, a wszystkie działania były zgodne z Regulaminem obiektu.
 

JAK TO WYGLĄDA U INNYCH?

Regulaminy poszczególnych obiektów i ośrodków nie przewidują opieki nad osobą niepełnosprawną przez więcej niż jedną osobę. Jednakże placówki sportowe i kulturalne wprowadziły specjalne ulgi zarówno dla niepełnosprawnych jak i ich opiekunów.

CO PROPONUJE "SPORTOWE" TRÓJMIASTO?

Przykładowo Lechia Gdańsk daje możliwość otrzymania 2 bezpłatnych wejściówek na mecz dla osoby niepełnosprawnej oraz jednego opiekuna. Bilety można otrzymać po złożeniu wniosku do siedziby klubu z prośbą o umożliwienie uczestnictwa na meczach domowych odbywających się na stadionie Energa Gdańsk. Do podania należy dodać kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, dodatkowi opiekunowie muszą zakupić bilety w normalnej cenie na dowolną trybunę. 

Rywal zza miedzy inaczej rozwiązał tą kwestię. "Arka bez barier" to specjalna akcja, którą prowadzi dla swoich kibiców klub z Gdyni. Wszystkim osobom niepełnosprawnym, przygotowano specjalne sektory. Bilety i karnety można kupić w cenie ulgowej (50% ceny normalnej). Warunkiem jest okazanie dokumentu świadczącego o niepełnosprawności. 

Nieco odmienna sytuacja panuje na Ergo Arenie. Zarówno na spotkania Trefla Sopot, jak i Trefla Gdańsk osoby niepełnosprawne wraz z jednym opiekunem wchodzą na specjalnie przygotowaną trybunę za bilety po 2 zł każdy. Wyjątkiem są mecze kategorii TOP, gdzie cena za jedną wejściówkę wynosi 5 zł.

Podobnie jak sopocki Aquapark działa gdańska pływalnia na Osowie. Osoby niepełnosprawne mogą kupić bilety w cenie 12 zł, a ich opiekunowie mają darmowe wejście. Jednakże w regulaminie basenu nie ma mowy o więcej niż jednym opiekunie.

Kontakt
Na jakie ulgi może liczyć opiekun osoby niepełnosprawnej
Gdańsk ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.