Ogłoszenie:

Niepełnosprawni tracą przez nieuczciwe firmy

dodano: 2018.03.22 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 175
Szczegóły ogłoszenia:
Do dziś nie mogę zrozumieć skąd taka wrzawa po moim artykule sprzed dwóch tygodni (Karuzela, czyli jak najprościej wyłudzić miliard). Co więcej rozmowy, które po tym czasie przeprowadziłem z ekspertami i osobami ze środowisk wspierających niepełnosprawnych jeszcze mocniej uświadamiają mnie w tym, że temat trzeba drążyć – tak by to właśnie niepełnosprawni na zmianach ustawowych zyskali jak najwięcej a nie nieuczciwi przedsiębiorcy.
 

Na początek krótkie odniesienie do jednego z porali branżowych, który nie podając konkretów zarzucił mi kłamstwo w tekście. Jeśli chodzi o wysokość ulg w odpisie na PFRON (obniżenie wpłat na PFRON z tytułu art.22 ustawy) podałem, że sięgają one ponad 700 mln złotych i chodziło o rok 2016. Ów portal napisał, że to kłamstwo, bo były zmiany i dzięki nim odpisy to, co najwyżej 420 mln. Wyjaśniam, więc zgodnie z najświeższymi danymi: za 2016 to 735 mln. (wzrost w stosunku do 2015) a za '17 – 600 milionów złotych odpisów. Jeśli ów portal ma problem ze znalezieniem danych to podpowiadam są na stronie www.bip. pfron.org.pl. Wystarczy wkleić adres do wyszukiwarki i wyszukać choćby sprawozdania Zarządu PFRON. Dla ułatwienia podpowiem również, że to strona instytucji dbającej o interesy niepełnosprawnych. Skoro w tak banalnym przykładzie moi krytycy mijają się z prawdą nie ma najmniejszego sensu zajmować się kolejnymi wątkami, bo szkoda na to czasu. Warto zwrócić uwagę w tym czasie na inne problemy.


Nikt, z kim rozmawiałem nie zaprzeczył istnieniu „aukcji", na których firmy dalej wymuszają od pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne by wystawiały faktury na podstawie, których będą mogły zastosować jak największy odpis na PFRON. Do czego to prowadzi? A no do tego, że by dać jak największy odpis muszą zaniżać przychody oraz koszty produkcji czy usług. Zatem firma kupująca usługi a niezatrudniająca niepełnosprawnych zyskuje dwa razy. Raz, gdy kupuje po zaniżonej, nierynkowej cenie usługi lub produkt a drugi raz, gdy nie płaci na PFRON. Niech ktoś mi, zatem powie i podpisze się pod tym, dlaczego budżet państwa i ja, jako podatnik mam dotować firmy wymuszające „handel" ulgami a nie firmy bezpośrednio zatrudniające osoby niepełnosprawne? Wiem i rozumiem, że niepełnosprawni boją się tego, że pieniądze raz zabrane już do nich nie trafią. I właśnie tu zadanie posłów by tak napisać prawo by te pieniądze trafiły właśnie do firm zatrudniających osoby niepełnosprawne i samych osób niepełnosprawnych. Zresztą do bardzo podobnych wniosków dochodzą organizacje przedsiębiorców takie, jak chociażby ZPP czy BCC.

Kontakt
Niepełnosprawni tracą przez nieuczciwe firmy
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.