Ogłoszenie:

Pieniądze Z PFRON-U Dla Niepełnosprawnych

dodano: 2018.03.16 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 199
Szczegóły ogłoszenia:

Niepełnosprawni radomianie cały czas mogą składać wnioski do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej by uzyskać dofinansowanie z PFRON-u. Do podziału MOPS ma ponad 6 mln zł


– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał w tym roku ponad 6 milionów 150 tysięcy złotych na rehabilitację zawodową i społeczną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówi Justyna Piątek, rzecznik MOPS-u w Radomiu.


O pieniądze z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON) mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. Na ten cel w tym roku przeznaczono 250 tysięcy złotych.

Taka sama kwota trafi do przedsiębiorców, którzy stworzą stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych. Natomiast na rehabilitację społeczną w 2018 roku przyznano ponad 5,5 miliona złotych, z czego ponad 3 miliony na dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej, a ponad 1 milion złotych na dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych.


– Mogą to być między innymi wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe czy cewniki. Osoby niepełnosprawne mogą starać się także o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych i likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania. W ramach rehabilitacji społecznej o wsparcie sportu, kultury i turystyki ubiegać mogą się także organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych – tłumaczy Justyna Piątek.


Tylko do końca marca o wsparcie w ramach programu „Aktywny Samorząd” mogą ubiegać się niepełnosprawni studenci. To propozycja dla osób ze znacznym lub umiarkowanych stopniem niepełnosprawności.

Dofinansowanie dotyczy nauki w semestrze letnim w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub otwarcie przewodu doktorskiego poza studiami doktoranckim. Wnioski na semestr zimowy Ośrodek będzie przyjmował we wrześniu i październiku.

Od 30 kwietnia do 30 sierpnia 2018 roku niepełnosprawni mieszkańcy Radomia będą mogli ubiegać się o pieniądze na likwidację barier ograniczających uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym.

Z tej formy pomocy mogą skorzystać niepełnosprawni ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne (z określonymi schorzeniami).

Program przewiduje realizację następujących zadań:

– dofinansowanie kosztów zrobienia kursu na prawo jazdy kategorii B;
– pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (np. czujniki parkowania, fotelik rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego dziecka);
– dopłatę do szkoleń w zakresie obsługi kupionego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
– wsparcie w utrzymaniu sprawności technicznej wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
– dofinansowanie zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, a także utrzymania sprawności technicznej – posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
– wsparcie w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (przedszkole);
– uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym ale także w szkole policealnej, kolegium bądź wsparcie przewodu doktorskiego otwartego poza studiami doktoranckimi.

Szczegółowe informacje na temat zasad programu oraz wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej http://www.bip.mops.radom.pl (zakładka „Niepełnosprawni” oraz zakładka „Wzory wniosków”). Informacje można również uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu 48 360 82 88.

Wnioski można pobierać i składać w MOPS w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 134 w Dziale Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych p. 111 (I piętro) w godz. od 7.30 do 15.30.

Kontakt
Pieniądze Z PFRON-U Dla Niepełnosprawnych
Radom ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.