Ogłoszenie:

Pozytywna REHakcja

dodano: 2018.03.03 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 142
Szczegóły ogłoszenia:

Warsztaty, spotkania i szkolenia mają przyczynić się do zwiększenia udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i nie tylko.

"REHakcja - Niepełnosprawni w działaniu" to projekt polegający na współpracy i współdziałaniu osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, niewidzących lub słabowidzących z pełnosprawnymi wolontariuszami.
 

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Centrum Współpracy Młodzieży, które zachęca, aby włączyć się w inicjatywę. - Do współpracy zapraszamy zarówno wolontariuszy, jak i osoby niepełnosprawne. Aby być wolontariuszem, nie trzeba mieć doświadczenia. U naszych kandydatów sprawdzamy raczej, jaką mają motywację, czy są cierpliwi, otwarci, czy potrafią motywować, wspierać. Potem zapewnimy wszystkie dodatkowe szkolenia - wyjaśnia Sonia Zając, koordynator projektu.

CWM szuka osób do 30. roku życia. Projekt startuje na początku marca, ale chętni mogą zgłaszać się przez cały czas jego trwania, czyli do grudnia.


- Chcemy, żeby nasi uczestnicy brali sprawy w swoje ręce, podejmowali decyzje, bo wtedy wzrasta ich poczucie własnej wartości. Nie oszukujmy się, przez wiele lat osoby niepełnosprawne traktowane były przedmiotowo, a nie podmiotowo. Skupiano się na tym, aby wynagrodzić im niepełnosprawność, a nie wyposażyć je w kompetencje i umiejętności, które pomogą przełamać stereotyp osoby ciągle wymagającej pomocy i wsparcia - tłumaczy S. Zając.


Jedną z uczestniczek poprzednich edycji była Marzena Migalska, 21-latka z mózgowym porażeniem dziecięcym. - Wcześniej dużo czasu spędzałam w domu. Projekt pozwolił mi poznać wiele osób, nie tylko z moją niepełnosprawnością. Ale najważniejsze, że stałam się odważniejsza i zaangażowałam się w różne działania - mówi. Marzena podkreśla, że do pracy nad sobą zainspirowała ją koleżanka, która - podobnie jak ona - porusza się na wózku. - Dała mi pozytywnego kopa. Nie ma porażenia, ale na wózku pokonuje bardzo duże odległości. Pomyślałam, że skoro ona potrafi, to ja też - mówi.


I dodaje, że był to moment przełomowy, bo zaczęła sama jeździć autobusem. - Wcześniej byłam uzależniona od pomocy rodziców, nie przywiązywałam wagi, gdzie znajdują się pewne miejsca. Teraz sama mogę wskazywać drogę innym i jestem z tego powodu dumna - dodaje Marzena.


Tegoroczna edycja "REHakcji" będzie koncentrować się na działaniach zmierzających do samorozwoju i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. - Chcemy stworzyć grupę inicjatywną, która zajmie się realizacją konkretnych, wymyślonych przez siebie działań na rzecz innych - wyjaśnia S. Zając.

Koordynator ma nadzieję, że to pozwoli pokazać, że niepełnosprawność to nie tylko trudności, ale również możliwości. - Nasi uczestnicy nie użalają się nad sobą, nie skupiają się wyłącznie na własnych problemach, ale chcą działać dla innych. Mogą żyć aktywnie i nie oczekują współczucia. Bo prawda jest taka, że niejedna pełnosprawna osoba nie robi tyle, ile oni - podkreśla S. Zając.


Zgłaszać można się do Centrum Współpracy Młodzieży przy ul. św. Piotra 21/4 w Gdyni (tel.: 58/620 24 80, e-mail: cwm@cwm.org.pl). Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu, od marca do grudnia, z wyłączeniem wakacji (lipiec-sierpień). W tym czasie uczestnicy wspólnie będą wymyślać, planować i realizować działania społeczne, kulturalne lub edukacyjne.

Kontakt
Pozytywna REHakcja
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.