Ogłoszenie:

Nie należy podpisywać umowy o pracę...

dodano: 2018.02.27 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 185
Szczegóły ogłoszenia:
Każdy ma równe szanse na znalezienie pracy i każdy powinien być jednakowo traktowany w pracy. Tyle teoria, a praktyka często od niej odbiega. Umowa o pracę nie może być mniej korzystna dla pracownika niż mówią o tym przepisy. Młode mamy, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby po 50-tce czy niepełnosprawni znajdują się w grupie, której najtrudniej znaleźć stałe zatrudnienie.

Przepisy Kodeksu pracy wskazują jasno: „Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną”. Tymczasem niektórzy pracodawcy świadomie omijają prawo, stosując niedozwolone zapisy w umowie o pracę.

Przymusowe nadgodziny

W każdej firmie czasem pojawiają się sytuacje awaryjne, których skutkiem jest m.in. natłok pracy. Wówczas trzeba pracować w nadgodzinach. Bywa, że pracodawcy w umowach podkreślają, iż zgoda zatrudnionego na pracę w godzinach nadliczbowych jest wymagana w zakładzie pracy w każdym przypadku. To nieprawda. Przepisy prawa określają, że nadgodziny muszą wynikać z niezaplanowanej wcześniej sytuacji. Przykładowo: trzeba zostać po godzinach, gdy firma ma zrealizować w krótkim czasie niespodziewane, duże zamówienie na produkcji, a dopiero co uporano się z poważną awarią. Inny przypadek – przedsiębiorstwo dostało zlecenie na wykonanie usług w większej ilości, lecz trwa sezon urlopowy, więc obecni pracownicy zostają w nadgodzinach, aby wykonać plan.

Kara za wypowiedzenie

Niektórzy pracodawcy zastrzegają sobie, że jedynie oni mają prawo do rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem. Takie samo jednak prawo przysługuje zatrudnionemu. Każdy podwładny ma możliwość wypowiedzenia umowy swojemu pracodawcy. Musi natomiast pamiętać o okresie wypowiedzenia, a ten uzależniony jest od stażu pracy danego pracownika. Pracodawca nie może ponadto nakładać na pracownika kary finansowej, jeśli to podwładny wypowiada umowę o pracę. Kara pieniężna dla ciężarnej pracownicy odmawiającej pracy w godzinach nocnych albo w nadgodzinach to następne niedozwolone zapisy. Kobieta ciężarna nie może pracować ani w porze nocnej, ani w godzinach nadliczbowych. Nie może ponadto wykonywać ciężkiej pracy fizycznej i w warunkach szkodliwych. Jest pod szczególną ochroną.

 
Kontakt
Nie należy podpisywać umowy o pracę ...
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.