Ogłoszenie:

W jakich zawodach się odnajdują?

dodano: 2018.02.02 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 200
Szczegóły ogłoszenia:

Czy niepełnosprawni to tylko renciści bezczynnie siedzący w domu, chodzący od lekarza do lekarza? Oczywiście są i tacy, jednak większość z nich w miarę możliwości stara się żyć aktywnie. Uczą się, kończą studia, a jeżeli to konieczne w ramach szkoleń nabywają nowe umiejętności , zawody.


Tym których niepełnosprawność nie pozwala na opuszczanie własnego mieszkania w sukurs przyszły komputery i Internet. To dzięki nim pracują między innymi jako: graficy, konsultanci, ankieterzy, księgowi, zbierają dane np. dla urzędów i firm. Niepełnosprawnych którym dane jest samodzielne przemieszczanie się można spotkać pracujących w laboratoriach, na portierniach, sprzątających różne obiekty. Swoje podwoje przed niepełnosprawnymi zaczynają otwierać firmy oraz urzędy zatrudniając ich do prac biurowych.


Niepełnosprawny posiadający własną firmę i tworzący nowe miejsca pracy nie jest już tylko fikcją, lecz faktem. Jeszcze niedawno za sprawą książki i filmu pod tytułem „Carte Blanche” przybliżona została sylwetka, problemy i rozterki tracącego wzrok profesora historii w jednym z lubelskich liceów. Nie minęło dużo czasu, a okazuje się, że w jednej z polskich szkół niewidomy nauczyciel uczy młodych ludzi informatyki.

W gronie prawników są również niepełnosprawni i jeżeli ktoś sądzi, że niewidomy nie odnajdzie się w tym zawodzie to jest w dużym błędzie. Osoby z dysfunkcją wzroku pracują nie tylko jako prawnicy, ale również jako psycholodzy, tyflo-pedagodzy, masażyści czy fizjoterapeuci.


Świat artystyczny to kolejne miejsce, gdzie niepełnosprawni znaleźli swoje miejsce. Tworząc rzeźby, niepowtarzalną biżuterię, malując obrazy obdarzają świat wyjątkowym pięknem. Mający talenty muzyczne rozwijają je i w miarę możliwości odnajdują własne miejsca pracy.

Są osoby których niepełnosprawność zaskoczyła z dnia na dzień psując plany, marzenia, a jednak się nie poddali. Tak było w przypadku osoby, której marzeniem był zawód weterynarza, dzięki uporowi i przychylności profesorów ukończyła studia i pomimo iż jest osobą niewidomą, to jako praktykujący weterynarz jest ceniona.


Któż lepiej zrozumie potrzeby niepełnosprawnych niż drugi niepełnosprawny, dlatego odwiedzając jedną ze szkół, w której dyrektorem jest osoba niepełnosprawna widać dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach przystosowanie obiektu pod kątem uczniów z różnymi dysfunkcjami. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to szkoła kształcąca wyłącznie osoby niepełnosprawne.


Zdecydowana większość pracujących niepełnosprawnych nie chce rozgłosu, wręcz go unika, a pracę traktuje jako coś co daje im satysfakcję, pozwala na podreperowanie domowego budżetu, sprawia że w świecie pełnosprawnych czują się potrzebni.
Umiejętności, możliwości osób z różnymi dysfunkcjami to dla większości pracodawców temat nadal zamknięty, a szkoda bo niepełnosprawni w swoją pracę wkładają serce, uczą się szybko i chętnie by w niczym nie być gorszym od pełnosprawnych współpracowników.

Kontakt
W jakich zawodach się odnajdują?
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.