Ogłoszenie:

Przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu

dodano: 2018.01.08 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 164
Szczegóły ogłoszenia:
W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o zdrowiu psychicznym. Zgodnie z nowymi przepisami przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu. Nowelizacja także wprowadza obowiązek przeprowadzania okresowych badań stanu zdrowia psychicznego osób przebywających w DPS i wiele innych zmian.

Przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymaga orzeczenia sądu - przewiduje nowelizacja, która w poniedziałek weszła w życie. Osoby przebywające w DPS co najmniej co pół roku będą miały wykonane badania stanu zdrowia psychicznego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, przyjęcie do domu pomocy społecznej bez zgody osoby zainteresowanej, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, będzie wymagać orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiego domu. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego. Okresowe badania stanu zdrowia psychicznego

Ustawa wprowadza też obowiązek okresowego badania stanu zdrowia psychicznego osoby przebywającej w domu pomocy społecznej, jeśli chodzi o uzasadnienie jej pobytu w takiej placówce. Badania przeprowadzane będą co najmniej raz na sześć miesięcy.

W regulacji uwzględniono także możliwość wystąpienia - również przez osobę ubezwłasnowolnioną - o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej. Ponadto osoba, która nie wyrazi zgody na dalszy pobyt w domu pomocy społecznej, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w nim.

Adwokat z urzędu i wiele innych

Aby zapewnić lepszą ochronę prawną osobie, kierowanej bez jej zgody do szpitala psychiatrycznego (albo domu pomocy społecznej lub przebywającej w danej placówce), wprowadzono obowiązek ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Sąd będzie miał również obowiązek ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu, jeżeli uzna jego udział za potrzebny, a osoba, której postępowanie dotyczy, nie będzie zdolna do złożenia odpowiedniego wniosku.

Po poprawce zaproponowanej przez Senat i przyjętej przez Sejm, nowelizacja przewiduje też, że wyrażenie zgody przez przedstawiciela ustawowego na przyjęcie osoby małoletniej do domu pomocy społecznej wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego, nawet jeśli osoba ta pozostaje pod władzą rodzicielską.

Kontakt
Przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.