Ogłoszenie:

Niepełnosprawni mają prawo głosu!

dodano: 2017.12.06 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 188
Szczegóły ogłoszenia:
Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych zbiera się średnio co 5 lat. IV edycja już 6 grudnia, a tematem obrad jest m.in. dostępność wyborów. Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych to wydarzenie, które odbywa się nieczęsto, ale ma niebagatelne znaczenie dla jakości życia i poszanowania praw milionów niepełnosprawnych Europejczyków. W ławach poselskich PE zasiadają przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z całej Europy.

Delegaci dzielą się spostrzeżeniami. Ale głównym celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska, w którym uczestnicy zwracają się do PE o konkretne działania w sprawach dla nich ważnych. Nie ma zgody na wykluczenie Tegoroczne obrady w Brukseli będą poświęcone dostępności wyborów dla niepełnosprawnych, realizacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, a także europejskiej strategii w sprawie osób niepełnosprawnych na lata 2020-2030. Wszystkie tematy są istotne, jednak głównym będzie kwestia dostępności wyborów. Niemal w każdym kraju UE jest w tej sprawie wiele do zrobienia, ale w Polsce - wobec projektu zmian ordynacji wyborczej - temat jest szczególnie gorący. - Odbieram ze smutkiem projekty związane z ograniczeniem udziału w wyborach osób niepełnosprawnych – powiedział europoseł Marek Plura, dodając: ,,Mam nadzieję, że projektowane ograniczenia nie zostaną wprowadzone”.

Chcę być dumnym obywatelem Jakie to ograniczenia? Po pierwsze, likwidacja możliwości głosowania korespondencyjnego, po drugie, likwidacja nakładek brajlowskich, z których korzystają nie tylko niewidomi, ale też ludzie z dysfunkcjami manualnymi. - Głosowanie korespondencyjne jest stosowane na świecie. Dlaczego z tego rozwiązania sprawdzonego w Polsce rezygnować? Dlaczego mamy się cofać? - pyta poseł Plura i mówi: ,,Gdy wczytałem się w projekt ordynacji, byłem wstrząśnięty wieloma rzeczami - także tym, że o ile jeszcze mogę rozumieć zmianę koncepcji funkcjonowania systemu wyborczego, bo to wiąże się z jakąś ideologią polityczną, pomysłem na utrzymanie władzy konkretnej partii, to nie jestem w stanie pojąć, dlaczego ktoś postanowił niepełnosprawnym Polakom odebrać tę odrobinę normalności, do której dochodziliśmy przez kilka długich lat - kroczek po kroczku zmieniając prawo wyborcze.

Bo na co może wpływać to, że niepełnosprawni, tak niesamodzielni jak na przykład ja, mogą głosować korespondencyjnie? Komu może zaszkodzić, że osoba niewidoma samodzielnie wypełni kartę do głosowania, a nie będzie zdana na rzetelność bądź nierzetelność kogoś innego? Każdy obywatel - wyborca ma prawo do oddania głosu tajnie. Mnie osobiście głosowanie korespondencyjne daje taką możliwość. Jak każdemu, kto nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do lokalu wybrczego, wziąć karty do głosowania, wypełnić jej i wrzucić do urny. Teraz mogę głosować w warunkach dla mnie dostosowanych i robię to. I chcę mieć tę możliwość nadal.

Chcę być dumny z Polski, która obecnie ma najszersze udogodnienia wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami. Ten szeroki wachlarz bogaty w różne opcje chcę przedstawiać na forum IV Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych. Jako wzór dla innych krajów, z którego można skorzystać, żeby może już najbliższe wybory do PE były realnie dostępne dla niepełnosprawnych. Ale jak mówić o dobrym wzorze, jeśli w projekcie ustawy wyklucza się z dostępności do wyborów ludzi tylko ze względu na ich fizyczną odmienność? Nie można robić takich rzeczy i chcę mocno wierzyć, że w Polsce tak się nie stanie, że będę mógł nadal być dumny z naszego kraju - również w tym obszarze. Wierzę, że będę mógł być wciąż po prostu obywatelem”. W IV Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych weźmie udział rekordowa liczba uczestników z Polski. W historii obrad tego ogólnoeuropejskiego forum jeszcze nigdy nie było tylu reprezentantów z naszego kraju. To jest ogromne wyzwanie logistyczne, ale poseł Marek Plura, który koordynuje przyjazd delegatów z Polski, jest przekonany, że warto je podjąć. Bo to będzie bardzo silny głos!

 
Kontakt
Niepełnosprawni mają prawo głosu!
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.