Ogłoszenie:

Poradnik resortu

dodano: 2017.11.29 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 219
Szczegóły ogłoszenia:
Wskazówki dotyczące budowy infrastruktury przystosowanej dla osób niepełnosprawnych znalazły się w poradniku przygotowanym przez resort infrastruktury i budownictwa. Opracowanie ma pomóc w likwidowaniu barier architektonicznych w przestrzeni publicznej.

Celem zaprezentowanego we wtorek poradnika jest wskazanie rozwiązań w zakresie dostosowania projektowanych budynków do zróżnicowanych potrzeb ich użytkowników, a także uwrażliwienie architektów i inżynierów na potrzeby osób z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Jak wskazał na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, poradnik pt. "Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami" był konsultowany z wieloma instytucjami zrzeszającymi i reprezentującymi osoby niepełnosprawne.

- Budowanie dla samego budowania, jak za czasów PRL, już się skończyło. Musimy patrzeć szerzej na nasze otoczenie i na naszych współobywateli, zwłaszcza że nie wiemy, kiedy i co nas w życiu czeka - podkreślił Żuchowski.

Przypomniał, że za kilka dni będzie obchodzony Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i w związku z tym ministerstwu zależy na tym, żeby "działania dotyczące administracji rządowej miały realne przełożenia na działania praktyczne".

Wyjaśnił, że w poradniku opisano standardy w zakresie budownictwa, ale nie stanowi on obowiązującego prawa. Podkreślił, że resort chciałby, aby "nasza przestrzeń i budynki były rzeczywiście budowane w pewnym standardzie", aby nie było odstępstw. - Musimy podyskutować, w jakiej formule mogłoby to zafunkcjonować - tłumaczył. Dodał, że trzeba zobaczyć, na ile poradnik będzie faktycznie zda egzamin i czy zaistnieje potrzeba regulacji prawnych w tym zakresie.

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski zwrócił uwagę, że dostępność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami różni się w poszczególnych miastach. - Naszą rolą nie jest pilnowanie inwestorów czy architektów. Wszyscy, którzy są w proces inwestycyjno-architektoniczny zaangażowani, powinni wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi - mówił.
Kontakt
Poradnik resortu
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.