Ogłoszenie:

jak korzystać z uprawnień i ulg bez nowej legitymacji

dodano: 2017.10.25 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 201
Szczegóły ogłoszenia:
 Osoby niepełnosprawne wciąż czekają na nowe legitymacje potwierdzające ich uprawnienia. MRPiPS informuje, jak w tej sytuacji mają korzystać z określonych ulg i uprawnień.

Dopiero 6 października Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zawarło umowę z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. obejmującą produkcję blankietów legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności oraz ich personalizację i dystrybucję.

- Wydawanie legitymacji według nowych wzorów, w tym dla osób, które uzyskały orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność po 1 września 2017 r. rozpocznie się w możliwie najszybszym terminie, po przeprowadzeniu wszystkich czynności niezbędnych do zapewnienia prawidłowej realizacji tego zadania - podaje MRPiPS.

Jak korzystać z ulg i innych uprawnień do czasu uzyskania nowej legitymacji? Chodzi przede wszystkim o możliwość korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS).

Otóż osoba posiadająca ważną legitymację wydaną na dotychczas obowiązujących wzorach ma pełne prawo posługiwać się tą legitymacją wszędzie tam, gdzie legitymacja jest dokumentem uprawniającym do ulg i świadczeń – wskazuje Ministerstwo. Prawo posługiwania się dotychczasową legitymacją wynika z faktu, że wszystkie legitymacje wystawione do  31 sierpnia br. zachowują ważność na czas w nich określony.

- Nie ma zatem obowiązku wymiany ważnych legitymacji wydanych na dotychczasowych wzorach na legitymację wg wzoru obowiązującego od 1 września tego roku - zapewnia MRPiPS.

Natomiast osoby, które nie posiadają legitymacji, powinny posługiwać się ważnym orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. To ono  dokumentuje status osoby jako niepełnosprawnej, a legitymacja jest tylko dokumentem potwierdzającym wydanie orzeczenia.

Ministerstwo Rodziny powołuje się na wyjaśnienia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z 18 października br., że do korzystania z ulg przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego uprawnia osobę niepełnosprawną nie tylko posiadanie legitymacji, ale także posiadanie orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej albo wypisu z treści orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej stwierdzające częściową niezdolność do pracy, całkowitą niezdolność do pracy albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji albo niezdolność do samodzielnej egzystencji.

- W przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie jest konieczne posiadanie również legitymacji. Każdy z tych dokumentów, niezależnie od siebie, uprawnia osobę niepełnosprawną do korzystania z ulg przejazdowych - wskazał Minister.
Kontakt
jak korzystać z uprawnień i ulg bez nowej legitymacji
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.