Ogłoszenie:

Gala konkursu na rzecz niepełnosprawnych

dodano: 2017.09.16 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 204
Szczegóły ogłoszenia:
Niepełnosprawni poruszający się na wózkach, którzy mięli wziąć udział w gali nagród Lodołamacze, nie mogli się dostać do sali, w której odbywał się finał konkursu, bo nie było windy. Organizatorzy wnosili ich po schodach.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Ogólnopolski konkurs Lodołamacze docenia od kilkunastu lat firmy, przedsiębiorców, osoby prywatne oraz instytucje, które szczególnie angażują się w rozwiązywanie problemów niepełnosprawnych: tworzą dla nich nowe miejsca pracy, niwelują bariery architektoniczne i społeczne, inwestują w zdrowie. Jego organizatorem jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych stworzona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).
Lodołamacze: nagrody za świetną wystawę i przemyślaną przestrzeń  

W piątek w Poznaniu odbyła się gala konkursu dla czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Organizatorzy wręczyli kilkanaście nagród, m.in w kategorii "Otwarty rynek pracy". Zwyciężyła w niej Niewidzialna Wystawa z Warszawy, która opowiada w ciemnościach o świecie. W kategorii "Instytucja" – call center w Urzędzie Miasta Poznania, które na stanowisku brokerów zatrudnia osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. W kategorii "Przyjazna Przestrzeń" wygrało nowe centrum Łodzi, gdzie stworzono teren bez architektonicznych barier.

– Chciałabym żyć w świecie, w którym Lodołamacze nie będą potrzebni, bo nie będziemy musieli bohatersko walczyć z barierami. Jeszcze sporo przed nami. Ludzie wciąż niewiele wiedzą, niewiele rozumieją, nie traktują niepełnosprawnych jak normalnych ludzi – mówiła w Poznaniu Aleksandra Kowalska, szefowa kapituły konkursu.
Wnosili niepełnosprawnych gości po schodach

Niestety, finałowa gala nie obyła się bez zgrzytów. Imprezę zorganizowano w Sali Czerwonej na piętrze zabytkowej kamienicy Pałacu Działyńskich. Do sali prowadzą tu jedynie schody, nie ma windy.

Niepełnosprawnych gości, którzy jeżdżą na wózkach, organizatorzy musieli wnosić na piętro kamienicy. Wnosili miedzy innymi senatora PO Jana Filipa Libickiego, który wręczał jedną z nagród. – Coś nie zagrało, to wszystko jest niespójne. W końcu walczymy z barierami czy nie? - pytali goście gali.

- Rzeczywiście, sytuacja była dziwna i niezręczna. Szkoda, bo przecież to fajna, bardzo potrzebna akcja. Myślę, że trzeba coś z tym zrobić - mówi "Wyborczej" Jan Filip Libicki.


Monika Tykarska, prezes Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych oraz organizatorka konkursu, przyznaje, że wybór sali jest niefortunny: - Gale Lodołamaczy odbywają się tu od lat. Wszyscy mamy świadomość, że Pałac Działyńskich nie nadaje się do tego celu. Szukaliśmy innych miejsc w Poznaniu, ale sale w centrum miasta - bez barier architektonicznych - były zwykle poza naszym zasięgiem finansowym. Myślę, że w przyszłym roku finał odbędzie się jednak pod innym adresem - obiecuje.


 
Kontakt
Gala konkursu na rzecz niepełnosprawnych
Poznań ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.