Ogłoszenie:

Niepełnosprawni w szkole

dodano: 2017.09.06 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 211
Szczegóły ogłoszenia:
Dyrektorzy placówek nie mają pojęcia, co zrobić z niepełnosprawnymi uczniami – to efekt bałaganu w związku z przepisami wprowadzającymi reformę oświatową.

W ostatnich dniach sierpnia weszły w życie przepisy zmieniające reguły nauczania indywidualnego. Jeszcze w zeszłym roku była możliwość nauki z nauczycielem sam na sam na terenie szkoły dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. Teraz – według jednych przepisów – tego rodzaju nauka może odbywać się tylko w miejscu zamieszkania ucznia. Jednak w oparciu o inne rozporządzenie w budynku szkolnym mogą się odbywać lekcje w podobnym trybie, choć na nieco innych zasadach. Jak przekonuje rzeczniczka resortu edukacji Anna Ostrowska, nowe przepisy umożliwiają m.in. zaplanowanie i organizację wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z uczniem lub w grupie liczącej do pięciu dzieci mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Problem w tym, że jak sprawdził DGP, dyrektorzy gubią się w nowych przepisach. – U nas od września nie będzie już możliwości nauki w trybie indywidualnych lekcji – mówi wicedyrektor jednej z warszawskich szkół mającej oddziały integracyjne. Ale przyznaje otwarcie, że na razie nie zna dobrze przepisów i tylko słyszał, że taką możliwość skasowano. W takiej formie uczyło się dotąd kilkoro uczniów. W innej szkole, również z oddziałami integracyjnymi, do której zadzwoniliśmy – w ogóle nie słyszano o zmianach.

Do stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci spłynęło już kilkanaście skarg w związku z nauczaniem indywidualnym. Problem ten sam: w wielu przypadkach dyrektorzy oznajmili, że nie będzie w ogóle możliwości nauki w szkole w trybie sam na sam z nauczycielem. Innej propozycji nie dali. – To kwestia tego, że wielu nadal nie rozumie, jak ma wyglądać nowy system, bo przepisy weszły zbyt późno w życie – mówi Agnieszka Niedźwiecka z Nie-Grzecznych Dzieci.
Kontakt
Niepełnosprawni w szkole
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.