Ogłoszenie:

Problemy opiekunów dorosłych

dodano: 2017.08.22 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 246
Szczegóły ogłoszenia:
Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którym nowelizacja ustawy w 2012 roku odebrała prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i pozbawiła prawa do ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalno-rentowych, walczą o swoje prawa. Mówiły o tym w Polskim Radiu 24 Małgorzata Lipińska (Stowarzyszenie Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja") i opiekunka dorosłej osoby niepełnosprawnej Danuta Janoszka.


Sprawy wytoczone przez opiekunów czekają na rozpatrzenie w polskich sądach i w trybunale w Strasburgu. Sprawa jest pilna, ponieważ - jeśli osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną zrezygnowała z pracy – otrzymuje środki, które są niewystarczające na przeżycie i lekarstwa.


Rząd pracuje obecnie nad rozwiązaniem tego problemu, ale trwa to już bardzo długo. Jak podkreśliła Danuta Janoszka, sytuacja opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych jest dramatyczna od kiedy zabrano im świadczenie pielęgnacyjne. - Opiekun osoby dorosłej musi się utrzymać za kwotę 520 zł. Posłowie, obecny prezydent i pani premier, minister Rafalska, pani Mazurek obiecywali nam, gdy byli w opozycji, pomoc. Teraz, gdy zaczęli rządzić, odsunęli się od nas i ignorują nas – mówiła.


Z kolei Małgorzata Lipińska zaznaczyła, że w podobnej sytuacji może być aktualnie ok. 200 tys. osób. - Wezwaliśmy Skarb Państwa i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ugody. Niestety nie udało się, nie było żadnej rozmowy dyskusji, jakiejkolwiek próby. Nie udało się choć nadal jesteśmy gotowi na ugodę – mówiła. - Opiekunowie są już tak zdesperowani, że się nie poddadzą. Jeśli nie uda się porozumieć z rządem, sprawę zakończymy w Strasburgu – podsumowała.


 
Kontakt
Problemy opiekunów dorosłych
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.