Ogłoszenie:

PiS wyklucza świadomie osoby z niepełnosprawnościami..

dodano: 2017.12.21 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 244
Szczegóły ogłoszenia:
PiS twierdzi, że likwiduje głosowanie korespondencyjne z uwagi na "zwiększone ryzyko nieprawidłowości", ale to uzasadnienie jest "niezwykle ogólnikowe". Zdaniem Fundacji zmiana jest bezpodstawna i prowadzi do "celowego pogorszenia sytuacji osób z niepełnosprawnościami" i "ograniczenia ich praw w życiu publicznym"

Sejm głosami PiS zmienił ordynację wyborczą m.in. likwidując głosowanie korespondencyjne, z którego korzystali niepełnosprawni obywatele. Odebranie prawa do korespondencyjnego głosowania w wyborach jest tym bardziej niezrozumiałe, że – jak wynika z badań RPO z 2014 roku – aż 84 proc. lokali wyborczych nie jest  przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to, że takie osoby chcąc głosować napotkają trudne do pokonania bariery i zostaną dodatkowo naznaczone. Wiele z nich zrezygnuje z realizacji swoich praw obywatelskich.

Wykluczanie niepełnosprawnych z wyborów wywołało protesty ponad podziałami politycznymi. Był to także jeden z głównych tematów rozmowy (19 grudnia 2017) przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Wojciecha Hermelińskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Dziś (20 grudnia) Hermeliński spotkał się także z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Według nieoficjalnych informacji – PiS jest gotów podczas prac nad ordynacją w Senacie przywrócić głosowanie korespondencyjne, ale ograniczyć je tylko do osób niepełnosprawnych.

Ważny głos w tej sprawie skierowała do senatorów Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

„Zmiany w kodeksie wyborczym naruszają Konstytucję i prawo międzynarodowe” – dowodzi HFPCz w stanowisku adresowanym do senatorów i senatorek. Rezygnacja z głosowania korespondencyjnego, którą wnioskodawcy z PiS enigmatycznie argumentują „zwiększonym ryzykiem nieprawidłowości”, w opinii fundacji szczególnie przyczyni się do:

    regresu w zakresie prawa wyborczego (m.in. ogranicza ich powszechność);
    pogorszenia sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

„Projektowana regulacja całkowicie ignoruje potrzeby osób niemających fizycznej możliwości uczestniczenia w procesie wyborczym, jak również ignoruje normy prawa międzynarodowego. Zmiany spowodują, że grupa osób z niepełnosprawnościami będzie jeszcze bardziej wykluczona w życiu publicznym.

    Stwierdzenia o »nieprawidłowościach« nie poparto żadnymi dowodami, tzn. nie wskazano na przykłady takich nieprawidłowości.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazuje, że uwagi i wątpliwości podniesione przez Państwową Komisję Wyborczą w zakresie gwarancji sprawności i rzetelności procedur wyborczych oraz ich sprawności w kontekście wyborów samorządowych zaplanowanych na 2018 rok muszą zostać poddane wnikliwej analizie. Przeprowadzenie rzetelnych i w pełni wolnych wyborów było jednym z warunków przystąpienia Polski do Rady Europy w 1991 roku.

    Odstąpienie od podstawowych zasad systemu wyborczego utworzonego po 1989 roku (np. Państwowej Komisji Wyborczej składającej się z uznanych i niezawisłych sędziów) może stanowić poważny regres w rozwoju instytucji demokratycznych w Polsce” – czytamy w stanowisku HFPC.

Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Znowu projekt poselski, bez konsultacji

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pragnie przedstawić uwagi do ustawy z 14 grudnia 2017 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk senacki nr 696). Poselski projekt ustawy został skierowany do Sejmu w dniu 10 listopada i po miesiącu został przyjęty przez Sejm.

    Tym samym, jest to kolejny przypadek, kiedy kwestie ustrojowe regulowane są za pośrednictwem projektów niepoddanych jakimkolwiek konsultacjom społecznym.
Kontakt
PiS wyklucza świadomie osoby z niepełnosprawnościami
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.