Ogłoszenie:

Dorośli ludzie zamykani za bramami domów

dodano: 2017.10.11 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 328
Szczegóły ogłoszenia:
Tak dalej być nie może – mówi europoseł Marek Plura Parlament Europejski pracuje nad przeglądem Europejskiej Strategii dla Niepełnosprawności na lata 2010-2020 i zarazem chce wyznaczyć kierunki polityki wobec osób niepełnosprawnych na kolejne lata. Sami niepełnosprawni domagają się zmian. Jedno z haseł niedawnego marszu Freedom Drive brzmiało ,,Chcemy praw, a nie łaski”. Niepełnosprawni nie mają praw?

Oczywiście, że mają. Jednak wciąż dalece rozmijają się one z rzeczywistością i potrzebami. Marsz Freedom Drive, który przeszedł ulicami Brukseli 27 września, niósł przekaz, by respektowano prawo osób niepełnosprawnych do decydowania o sobie. Bo przecież wszyscy obywatele Europy powinni mieć takie samo prawo do korzystania z dóbr wspólnych. Nie chcemy być innymi obywatelami europejskiej wspólnoty, nie chcemy też być dla nikogo ciężarem. Dlatego oprócz upominania się o prawa, mówimy też o korzyściach, będących efektem naszego samodzielnego życia. Bo samodzielność prowadzi do tego, że osoba z niepełnosprawnością może być aktywna, wykorzystywać swoje talenty, swój potencjał. Niestety, bardzo często nie ma na to szansy. I z tego krzyku rozpaczy, po kilku latach zaczyna konstruować się także przekaz do władz, że w zamian za wolność, za prawo do samodzielnego życia, dajemy swoją pracę i zaangażowanie. Bo chcemy, aby każdy Europejczyk, w tym także Polak z niepełnosprawnością, mógł żyć możliwie jak najbardziej samodzielnie, aktywnie zawodowo i społecznie. Aby mógł rozwijać się używając swoich talentów dla własnego i wspólnego dobra.

Mów i pan poseł tak, jakby ludzie niepełnosprawni byli pozamykani w gettach...

Ja tego nie powiedziałem, ale wiem jedno - życie w Europie XXI wieku nie może nikogo okaleczać na ciele i na duszy. To się zdarza?

Zna pan poseł takie przypadki? Bywa że w jednym pokoju w domu opieki mieszka trzech czy czterech niepełnosprawnych. Wprawdzie w Polsce już raczej są pokoje jednoosobowe, bo kilka lat temu przeprowadziliśmy głęboką reformę domów opieki społecznej, ale jak mówią koledzy np. z Belgii, z Hiszpanii – w ich krajach zdarza się, że dorośli ludzie w pampersach czy nafaszerowani lekami uspokajającymi wegetują w takich domach. Oczywiście, to są drastyczne przykłady, ale są, a nie powinno być ani jednego. Co zrobić, żeby nie było? Rozmawialiśmy o tym podczas posiedzenia Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego. I uważamy, że skazywanie dorosłych ludzi na bycie ,,wiecznymi dziećmi” jest niemoralne. Rozwiązaniem problemu jest asystentura. Myślę, że takich ludzi, którzy chcieliby pracować jako asystenci osób niepełnosprawnych, nie brakuje. Można też koszt ich zatrudnienia potraktować jako inwestycję w miejsca pracy. Niepełnosprawni mają ogromny potencjał, tyle że ,,zamknięty w czterech ścianach” wielkiego i kosztownego domu opieki. Powinniśmy to zmienić. Jak? Ustawowo, poprzez unijne dyrektywy? Odrębnej ustawy o asystentach osób niepełnosprawnych na razie nie mamy, natomiast mamy szereg aktów prawnych, które przysługują samorządom i pozwalają na uruchomienie takiego systemu. Samorządy dysponują pieniędzmi z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i wydają je na likwidowanie barier architektonicznych, na różne akcje społeczne, integracyjne, mogą więc część funduszy zainwestować w asystentów. Oczywiście, rozumiem, że to są trudne wybory, bo nadmiaru pieniędzy nie ma. Ale uważam, że asystentura pomaga najbardziej. A jak to wygląda w innych krajach Europy? Bardzo różnie. Na konferencji, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, wszyscy mówili, że kryzys gospodarczy, który przetoczył się przez Europę spowodował, że wydatki na wsparcie samodzielnego życia niepełnosprawnych mocno zmalały. Ale kolega z Grecji powiedział tak: ,,Mam dla was dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że w Grecji, mimo kryzysu, nie spadły wydatki na wspieranie samodzielnego życia osób niepełnosprawnych. Zła jest taka, że w Grecji nie było nigdy wydatków na wsparcie samodzielnego życia osób z niepełnosprawnościami”. Kiedy patrzymy na Europę Zachodnią, to mamy przekonanie, że tu jest już raj. Tymczasem problem samodzielności niepełnosprawnych dotyczy wszystkich Europejczyków. Marek Plura, deputowany do PE jest za silnym zaakcentowaniem w Strategii dla Niepełnosprawności tworzenia warunków do niezależnego życia, m.in. poprzez wprowadzenie asystentury.

 
Kontakt
Dorośli ludzie zamykani za bramami domów
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.