efektum
„MazONsport” – co za emocje! 2024-10-04
Podlaskie

Zawody rekreacyjno-sportowe „MazONsport” dla osób z niepełnosprawnościami zostały zorganizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w celu promowania i wspierania aktywności sportowej wśród osób z niepełnosprawnościami. Około 150 uczestników zmierzyło się w pięciu sportowych konkurencjach indywidualnych oraz jednej drużynowej.

Za nami pierwszy „MazONsport”, który odbył się 27 września 2024 r. w hali sportowej Arena Legionowo. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, a jego główną ideą było promowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnością oraz pokazanie ich możliwości i potencjału sportowego.

- W Legionowie na „MazONsport” przeżywaliśmy sportowe emocje. To z pewnością wielkie wydarzenie, ponieważ osoby z niepełnosprawnościami odkrywały swoje talenty. A rywalizacja, która oczywiście była tu obecna – pojawiła się w pozytywnym wymiarze. Dziękuję bardzo za zorganizowanie tego wydarzenia Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej – powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Zawody z wielkim potencjałem

- Po raz pierwszy organizujemy zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawiło się bardzo dużo uczestników, co nas bardzo cieszy. Oczywiście wszystkim towarzyszy, oprócz ducha rywalizacji, dobra zabawa. Mam nadzieję, że „MazONsport” na stałe wpisze się w kalendarz zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu – dodał Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Bogdan Kiełbasiński, prezydent Legionowa podkreśla znaczenie tej inicjatywy.

- Ten projekt dla nas jest bardzo ważny, ponieważ wspieramy aktywizacje osób z niepełnosprawnościami. Bardzo chętnie, jako miasto, uczestniczymy w tego typu przedsięwzięciach i z wielką przyjemnością będziemy udostępniać nasze obiekty na następne rywalizacje sportowe – podsumował Bogdan Kiełbasiński.

Do zawodów zgłaszone zostały osoby z niepełnosprawnościami z województwa mazowieckiego, które uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej. Odbyło się 5 indywidualnych konkurencji sportowych: rzuty do kosza, slalom z piłką, bieg z przeszkodami, podnoszenie ciężarka, rzut woreczkiem do celu. Jedną drużynową konkurencją była sztafeta, która składała się 5 konkurencji (slalom między pachołkami z piłeczką pingpongową na łyżce, przenoszenie piłeczki plastikowej na rakiecie od badmintona, skakanie w worku, spacer po linie, przyciąganie obciążenia).

- Pomyśleliśmy, że w roku olimpijskim i paralimpijskim warto by było zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami również pod kątem aktywności fizycznej, a nie tylko kulturalnej. W związku z tym równocześnie z konkursem plastycznym, zorganizowaliśmy zawody sportowe. Myślę, że liczba uczestników, która pojawiła się na naszych zawodach świadczy o tym, że istnieje ogromna potrzeba aktywizacji osób z niepełnosprawnościami – podsumował Artur Świercz, pełnomocnik województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Kamil Otowski, dwukrotny złoty medalista na paralimpiadzie w Paryżu 2024 roku był ambasadorem wydarzenia i wspierał zawodników w ich niesamowitych zmaganiach.

- To wyjątkowe wydarzenie pokazało, jak sport łączy i inspiruje, niezależnie od przeciwności. „MazONsport” przyciągnął dzisiaj wiele osób z niepełnosprawnościami, co jest bardzo ważne. Takie akcje pomagają im wyjść z domu. Jestem z Legionowa i cieszę się, że właśnie w swoim rodzinnym mieście mogę zarażać miłością do sportu innych – tłumaczył Kamil Otowski.

Brawa dla zwycięzców!

Oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Slalom z piłką:

1. Sebastian Szymański – uczestnik WTZ Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Nowego Dworu Mazowieckiego;

2. Łukasz Otawa – uczestnik WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was;

3. Paweł Janicki – uczestnik WTZ Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "EMPATIA".

Podnoszenie ciężarka:

1. Sebastian Zembrzuski – WTZ Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną DOM;

2. Arkadiusz Adamus – WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was;

3. Arkadiusz Frątczak – WTZ dla Osób Niewidomych i Niedowidzących w Płocku przy TPD.

Rzut woreczkiem do celu:

1. Anna Stanik – WTZ w Szydłowcu;

2. Paweł Paszkowiak – WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was;

3. Marek Kurzątkowski – WTZ przy Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie.

Bieg z przeszkodami:

1. Mikołaj Rutkowski – WTZ w Żurominie;

2. Andrzej Nowak – WTZ Fundacji Panaceum w Machcinie;

3. Milena Karasińska – WTZ Fundacji Panaceum z Koszalewa.

Rzut do kosza:

1. Jakub Pliszczyński – WTZ Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Ograniczeniem; Samodzielności Życiowej „AGIS”;

2. Martyna Palimąka – WTZ w Borkowicach;

3. Michał Biniecki –WTZ św. Rity z Legionowa.

Sztafeta:

1. WTZ w Żurominie;

2. WTZ Fundacji Panaceum z Koszalewa;

3. WTZ w Wilczowoli.

Ocena: 0
Wyświetleń: 270 Dodał(a): zibi2