efektum
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu 2024-09-09
Śląskie
30 września mija termin ważności niemal 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności lub orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Co muszą zrobić posiadające je osoby, aby nie stracić przysługujących im uprawnień?

30 grudnia 2023 roku weszła w życie Ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Na jej podstawie orzeczenia z datą ważności upływającą po 5 sierpnia 2023 roku a przed 30 września 2024 roku zachowują ważność do 30 września. Ustawa objęła więc także orzeczenia przedłużane przez tzw. specustawę covidową w trakcie pandemii koronawirusa.

30 września traci ważność prawie 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności

W związku z tym 30 września mija termin ważności niemal 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności. Pod koniec miesiąca spodziewane jest więc masowe składanie wniosków o nowe orzeczenia.

Skutkom zatorów w rozpatrywaniu skumulowanych w czasie wniosków zapobiec ma Ustawa z dnia 24 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa, która weszła w życie 3 sierpnia, jest odpowiedzią na wspomniany problem i wprowadza ważne zmiany dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności i orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, a także kart parkingowych.

Nowelizacja ta pozwala zachować status osób niepełnosprawnych w czasie oczekiwania na nowe orzeczenie. Jednocześnie chroni te osoby przed utratą świadczeń i uprawnień, które przysługują im na podstawie dotychczasowych orzeczeń.

Co zrobić, aby przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności?

Na podstawie wspomnianej nowelizacji ustawy możliwe jest przedłużenie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ważnego do 30 września. Aby jednak zachowało ono ważność po tym terminie, należy najpóźniej do 30 września, czyli jeszcze w czasie jego ważności, złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Wówczas takie orzeczenie będzie miało przedłużoną ważność – maksymalnie jednak o 6 miesięcy, czyli do 31 marca 2025 roku.

Przepisy o rencie wdowiej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. W związku z tym ZUS opublikował wyjaśnienia związane ze zbiegiem świadczeń z rentą rodzinną. Kto może liczyć na nowe świadczenie?

Wspomniana nowelizacja ustawy umożliwia ponadto składanie wniosku o nowe orzeczenie o niepełnosprawności już dwa miesiące przed datą wygaśnięcia poprzedniego. Tym samym wydłuża ten termin z dotychczasowych 30 dni. Natomiast w przypadku osób poniżej 16. roku życia składających wniosek o wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, termin ten wydłużony został aż do 3 miesięcy.

Świadczenie wspierające. Ważne zmiany

Ustawa z 24 lipca reguluje również kwestie związane z wnioskiem o wydanie kolejnej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wymaganej do ubiegania się o świadczenie wspierające. W przypadku złożenia nowego wniosku – w czasie ważności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia – decyzja ta zachowuje ważność do dnia, w którym kolejna decyzja stanie się ostateczna – jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.

Wielu seniorów nie wie o tym dodatku do emerytury, a może on zwiększyć świadczenie o prawie 300 złotych każdego miesiąca. By otrzymać ryczałt energetyczny trzeba jednak spełniać wymagane kryteria i złożyć odpowiedni wniosek.

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych

Nowelizacja z 24 lipca reguluje również kwestię kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Tym samym karty parkingowe, których termin ważności upływa najpóźniej 30 września 2024 roku, pozostają ważne do 31 marca 2025 roku. Karty parkingowe zachowują więc ważność przez 6 miesięcy licząc od dnia upływu ważności orzeczeń.

Źródło: rp.pl

Ocena: 0
Wyświetleń: 223 Dodał(a): zibi2