efektum
Jedna koperta, dwie wiadomości. ZUS wysyła listy 2024-05-08
Śląskie
Autor: ZUS, fot. logo ZUS

Około 266 tysięcy emerytów i rencistów obsługiwanych przez opolski ZUS otrzyma wkrótce list. W kopercie będą dwie ważne informacje.


Korespondencja z ZUS będzie potwierdzeniem dwóch operacji jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w ostatnich tygodniach. Wiadomość dotyczy marcowej waloryzacji emerytur i rent oraz wypłaty dodatkowych świadczeń dla seniorów czyli trzynastych emerytur.

- W tym roku waloryzacja emerytur i rent wyniosła 12,12 procent. Od marca najniższa emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy i najniższa renta rodzinna wzrosła o ponad 192 złote i do końca lutego przyszłego roku będzie to 1780,96 złotych brutto – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, i dodaje: - Przez cały kwiecień wypłacaliśmy też „trzynastki”. Trafiły one do osób, które na 31 marca obecnego roku miały prawo do wypłaty renty lub emerytury albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Te dwie duże akcje przeprowadzone przez Zakład będą teraz potwierdzone „czarno na białym” w postaci decyzji, które otrzyma każdy świadczeniobiorca.

ZUS wyśle ponad 8 milionów listów

W pierwszej decyzji podana zostanie kwota świadczenia po marcowej waloryzacji, a także kwota pobranej składki oraz zaliczki na podatek dochodowy. Co ważne, będzie też wysokość emerytury na rękę.

ZUS jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby taką informację przekazać świadczeniobiorcom. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych będzie realizowana – podobnie jak w latach ubiegłych – łącznie z wysyłką decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – w jednej kopercie. W całym kraju ZUS wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja.

Ocena: 0
Wyświetleń: 121 Dodał(a): zibi2