efektum
Łukasz Krasoń: osoby korzystające z koncentratorów tlenu otrzymają dopłatę do prądu 2024-05-02
Śląskie
MRPiPS planuje przekazanie 30 mln zł ze środków PFRON osobom korzystającym z koncentratorów tlenu - poinformował w poniedziałek w Polsat News Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Dodał, że dopłatę w wysokości ok. 100 zł miesięcznie może otrzymać 30 tys. osób.

Podwyżki cen energii

Zapytany o planowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dopłaty do energii dla osób z niepełnosprawnościami Krasoń przyznał, że część z tych osób mogłaby odczuć podwyżkę cen energii w sposób "bardzo dotkliwy". - Mówię tutaj o osobach, które korzystają na przykład z koncentratorów tlenu. Pewnie mało kto wie, że taki koncentrator tlenu musi u takiej osoby +chodzić+ 18 godzin lub więcej w ciągu doby. To się przekłada na rachunek, tylko z tego tytułu, nawet 200 zł co miesiąc. Takie osoby często rezygnują z leczenia - stwierdził wiceszef resortu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Dofinansowania dla osób korzystających z koncentratorów tlenu

Poinformował, że resort rodziny planuje przekazać 30 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osobom korzystającym z koncentratora tlenu. Dopłata do rachunku za prąd wynosiłaby w tym przypadku około 100 zł miesięcznie. - Szacuję, że tyle będziemy w stanie przeznaczyć tym osobom miesięcznie na dopłatę do prądu - powiedział. Według Krasonia, z dopłaty mogłoby skorzystać około 30 tys. osób w Polsce.

Krasoń: System orzeczniczy powinien dostrzegać różne potrzeby osób z niepełnosprawnością

Był również pytany o kontrowersje wokół systemu orzeczniczego w Polsce. - Nowy system orzeczniczy jest tym, nad czym również będziemy pracować, już pracujemy - zapewnił Krasoń. Podkreślił, że system orzeczniczy powinien dostrzegać różne potrzeby osób z niepełnosprawnością. - Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim skupiać się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie postrzegać człowieka tylko przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie - stwierdził. Krasoń przypomniał, że weszła już w życie ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że działają już wojewódzkie zespoły ds. orzecznictwa, których zadaniem jest określanie poziomu potrzeby wsparcia danej osoby.

Dofinansowania na działanie wojewódzkich systemów ds. orzecznictwa często były dobrze wykorzystywane

Zaznaczył, że pod koniec 2023 r. każdy taki zespół otrzymał pieniądze, które miały pomóc przygotować się do wdrożenia nowego systemu orzekania na potrzeby świadczenia wspierającego. - Jakie było moje zdziwienie, jak dostałem statystykę, że ponad połowa wojewodów oddała pieniądze, nie wykorzystali tych pieniędzy. A ci, którzy wykorzystali te pieniądze, nie wykorzystali ich, moim zdaniem, optymalnie - ocenił. Według Krasonia w województwach, w których pieniądze zostały dobrze spożytkowane, system działa. - Na przykład woj. podkarpackie, gdzie zainwestowano w kadry, gdzie zatrudniono nowych pracowników. Dzisiaj to województwo realnie, naprawdę dobrze wdraża świadczenie wspierające - mówił.        
Ocena: 0
Wyświetleń: 165 Dodał(a): zibi2