efektum
Mapa Dostępności oraz kampania „Zbadaj się, nie odkładaj” Fundacji Avalon 2024-04-05
Mazowieckie

Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawa o dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, do likwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia jednak złudzeń: osoby z niepełnosprawnościami często mają problem ze znalezieniem dostosowanych gabinetów oraz specjalistów rozumiejących ich potrzeby. W efekcie wizyta w placówce zdrowia wiąże się dla osób z niepełnosprawnościami z ogromnym stresem i obawami, a często kończy się nawet rezygnacją z usługi.   

W odpowiedzi na sygnały odbierane od podopiecznych oraz wnioski płynące z badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon “Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową,” powstała Mapa Dostępności - ogólnopolska wyszukiwarka specjalistów współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami oraz dostosowanych placówek medycznych.

To wyjątkowe przedsięwzięcie mające w swojej bazie już ponad 350 podmiotów medycznych, umożliwia łatwe wyszukiwanie gabinetów w całej Polsce, a także między innymi - specjalistów i specjalistki zdrowia intymnego. Dzięki wyszukiwarce zainteresowane osoby mogą w łatwy sposób znaleźć odpowiednią placówkę w najbliższej okolicy.  

Placówki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami weryfikowane są na podstawie opracowanych flitrów dostępności. Dzięki obecności na Mapie umożliwiamy równy dostęp do opieki medycznej i możliwość skorzystania z usług lekarza specjalisty w możliwie jak najbardziej samodzielny i niezależny sposób. Zwracamy uwagę między innymi na takie aspekty:

  • dostosowanie architektoniczne danej placówki,
  • dostępność toalety dla osób z niepełnosprawnością,
  • możliwość alternatywnego zapisu na wizytę i odbioru wyników badań,
  • dostęp do tłumacza polskiego języka migowego,
  • w odniesieniu do gabinetów ginekologicznych ważna jest dostępność pomieszczenia do przygotowania na wizytę oraz regulowanego fotela ginekologicznego lub leżanki.

Udział w inicjatywie jest całkowicie bezpłatny; umieszczenie placówki odbywa się za pomocą łatwego i intuicyjnego formularza, dostępnego na naszej stronie internetowej, który wypełnić mogą osoby korzystające z danej placówki, a także osoba reprezentująca placówkę lub sam specjalista.

W ramach Mapy Dostępności oferujemy także szkolenia z zakresu przyjmowania pacjentów i pacjentek z niepełnosprawnościami. Podczas szkoleń obalamy funkcjonujące stereotypy i mity, oraz koncentrujemy się na praktycznym podejściu i gotowych rozwiązaniach w kontekście komunikacji i potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Celem szkoleń jest zidentyfikowanie i wyeliminowanie barier napotykanych przez osoby z niepełnosprawnościami w placówkach medycznych i gabinetach specjalistycznych.  

Realizując Mapę Dostępności i stale zwiększając bazę placówek i specjalistów działamy na rzecz zwiększania dostępu do ochrony zdrowia a także do respektowania prawa dostępu do podstawowych usług medycznych. Osoby z niepełnosprawnością mają prawo i możliwość równego dostępu i realizowania wszelkich swoich potrzeb. Ich niepełnosprawność nie powinna i nie może być przeszkodzą w żadnym z obszarów zdrowia i życia, dlatego serdecznie zapraszamy do włączenia się w działania na rzecz budowania rzeczywistości bez barier.

Medycyna dostępna dla każdego

Fundacja Avalon, już od kilku lat prowadzi Mapę Dostępności, która jest ogólnopolską wyszukiwarką placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (OzN). Placówki dostosowane dla OzN weryfikowane są na podstawie opracowanych Kryteriów Dostępności. Akcja społeczna “Zbadaj się, nie odkładaj” w kilku krótkich spotach zachęca do wykonania badań profilaktycznych. Filmy informują o tym, gdzie szukać gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną poruszone takie tematy jak komunikacja z osobami głuchymi, dostępność gabinetów ginekologicznych, psychologicznych, szkół rodzenia i opieki okołoporodowej. Treści edukacyjne, które będą publikowane na kanałach social media Fundacji Avalon i Projektu Sekson, będą dotyczyć również tematu męskiego zdrowia psychicznego oraz spektrum autyzmu. W ramach akcji, odbędzie się również premiera broszury edukacyjnej, skierowanej do specjalistów i placówek medycznych. Tym działaniem organizacja chce dotrzeć do personelu medycznego i dać tej grupie merytoryczne wskazówki, wspierające w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami.

Profilaktyka w praktyce

Fundacja Avalon, w ramach Projektu Sekson, przygotowała dla obiorców akcji “Zbadaj się, nie odkładaj” nie tylko wirtualne treści. Już 27 kwietnia, w Klinice Andrologii i Zdrowia Seksualnego MENVITA współpracujący z organizacją specjaliści dr n. med. Piotr Paweł Świniarski oraz dr Agnieszka Wolska przeprowadzą darmowe badania USG jąder i USG piersi dla osób z niepełnosprawnościami. Zapisy rozpoczną się już wkrótce. 

Do akcji przyłączyła się również Fundacja Edukacji Społecznej, któraprzeprowadzi bezpłatne i anonimowe testy na HIV, HCV i kiłę. Będzie można również wziąć udział w darmowym szkoleniu o nazwie “Najnowsza wiedza na temat profilaktyki zakażeń HIV”. Wydarzenia odbędą się 15 kwietnia w siedzibie Fundacji Avalon na warszawskim Mokotowie.

Patronat honorowy nad akcją “Zbadaj się, nie odkładaj” objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Instytut Praw Pacjenta.

Akcja przebiegnie pod patronatem medialnym: Wirtualnej Polski, portalu Rampa.pl, portalu Hello Zdrowie, Niepelnosprawni.pl oraz Leki.pl.
Ocena: 0
Wyświetleń: 442 Dodał(a): zibi2