8 marca 2024 roku, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, odbywa się 2. Zjazd kobiet z niepełnosprawnością i ich sojuszników i sojuszniczek.
Tematy przewodnie zjazdu to:
- antykoncepcja, macierzyństwo,
- zdrowie reprodukcyjne kobiet z niepełnosprawnością;
- dostępność a prawa kobiet z niepełnosprawnością;
- przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnością.
Zjazd jest okazją do:
- rozmów o tym, co się (nie)zmieniło i co wspólnie można zrobić,
- dzielenia się doświadczeniami,
- wzajemnego wsparcia i wzmacniania się,
- przypomnienia sobie o tym, że NIC O NAS BEZ NAS!!!
W październiku 2018 roku, w efekcie sprawozdania przez Polskę realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, Komitet ONZ do spraw Praw Osób z Niepełnosprawnością w rekomendacjach dla Polski wykazał, że dziewczyny i kobiety z niepełnosprawnością należą do jednej z najbardziej marginalizowanych i dyskryminowanych grup społecznych (rekomendacja do dnia dzisiejszego nie zostały przez stronę polską przetłumaczone na język polski).
Chodzi o brak ochrony przed przemocą domową i instytucjonalną, brak poszanowania praw reprodukcyjnych, utrudniony dostęp do edukacji i rynku pracy, a także niedostrzeganie potrzeb tej grupy w programach publicznych.
Komitet uznał poprawę sytuacji kobiet z niepełnosprawnością i przeciwdziałanie ich dyskryminacji za jedno z priorytetowych zadań dla Polski.
Kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością mają mieć pełny dostęp do pomocy w podejmowaniu decyzji życiowych i nie być poddawane sterylizacji bez ich pełnej, swobodnej i świadomej zgody (za OKO.press – https://oko.press/absolutny-przelomkomitet-onz-mowi-polsce-jak-ma-przestrzegac-praw-osob-z-niepelnosprawnoscia). W związku z tym rząd polski powinien w trybie pilnym podjąć skuteczne kroki, by ich prawa zaczęły być respektowane.