efektum
Powstanie Rada ds. Polityki Senioralnej i Międzyresorotwy zespół ds. opieki długoterminowej 2024-01-22
Śląskie

Dzisiaj ta polityka senioralna jest rozczłonkowana. Podczas posiedzenia poruszono temat seniorów, którzy zajmują się osobami z niepełnosprawnościami – mówiła Ministra ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz po wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Polityki Senioralnej i Polityki Społecznej i Rodziny.

Podczas posiedzenia, które odbyło się 16 stycznia, poruszono m.in. temat seniorów, którzy są jednocześnie opiekunami osób z niepełnosprawnością, a także opiekunów, którzy muszą jednocześnie wspierać swoje dzieci z niepełnosprawnością i coraz starszych rodziców. Prof. Agnieszka Dudzińska z Uniwersytetu Warszawskiego i Monika Cycling z fundacji Toto Animo zwróciły się do obecnych podczas posiedzenia ministr Marzeny Okło-Drewnowicz i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z pytaniami dotyczącymi wsparcia dla tych grup, a także zwróciły uwagę na to, że obowiązek opieki nad wymagającym wsparcia członkiem rodziny spoczywa najczęściej na kobietach.

Rada i zespół

- Musimy mieć dla nich wsparcie ze strony państwa. To jest kwestia koordynacji między różnymi resortami. Muszę wyłuskiwać tego typu sytuacje i zapełniać takie luki rozwiązaniami – odpowiedziała już po posiedzeniu ministra ds. Polityki Senioralnej. Poinformowała też o planowanym powstaniu Rady ds. Polityki Senioralnej, która ma zająć się pracami nad bonem senioralnym.

W rozmowie z naszym portalem Ministra Okła-Drewnowicz odniosła się też do tematyki opieki długoterminowej.

- Widzimy, że trzeba skoordynować choćby funkcjonowanie ZOL-ów i DPS-ów. Skoordynowania wymaga też kwestia ich finansowania, ale też opieki środowiskowej i tej ze strony ochrony zdrowia. To bardzo duże wyzwanie i dlatego zaczynamy od zespołu międzyresortowego składającego się z przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Odbywają się już spotkania z ekspertami zajmującymi się opieką geriatryczną i paliatywną – odpowiedziała Ministra Marzena Okła-Drewnowicz. Wskazała też, że sam zespół zostanie powołany decyzją premiera.

Zapytana o de instytucjonalizację Marzena Okła-Drewnowicz odpowiedziała, że dla nie i rządu  fundamentem na pewno będzie opieka środowiskowa.

Ocena: 0
Wyświetleń: 172 Dodał(a): zibi2