Już w październiku 2023 roku Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał na poważne, nawet 8-miesięczne, opóźnienia i zatory przy wydawaniu nowych orzeczeń w ramach zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Wskazywał, podobnie jak organizacje społeczne, na groźne konsekwencje tej sytuacji, choćby utratę świadczeń i różnych form wsparcia zależnych od orzeczeń, jak choćby stypendia uczelniane, karty parkingowe czy świadczenia pielęgnacyjne. Wygląda na to, że kryzys jest czasowo zażegnany.
Orzeczenia dla niepełnosprawnych - kolejki w zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności
Problemy osób niepełnosprawnych zaczęły się 5 sierpnia 2023 roku. Do tego dnia, ważność orzeczeń była przedłużana, jeśli wygasały podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego.
Osoby, których dokumenty straciły ważność po tym terminie, traciły świadczenia, niejednokrotnie jedyne środki do życia, gdyż komisje nie wyznaczyły terminu, który zapewniłby ciągłość ważności orzeczenia, a więc także prawa do świadczeń.
Teraz utracone świadczenia mają być wypłacone, a bieżące będą już wypłacane w ramach decyzji administracyjnej, bez konieczności składania dodatkowych wniosków i dokumentów.
Senat poprał przedłużenie ważności orzeczeń
Po decyzji Sejmu o przedłużeniu ważności świadczeń, Izba Wyższa również poparła ustawę o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Ustawa wydłuża do 30 września 2024 r. ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których ważność upłynęłaby do 30 czerwca 2024 r., a także kart parkingowych, decyzji i świadczeń wydanych na podstawie tych orzeczeń.
Co ze świadczeniami dla opiekunów?
Analogicznie będzie wyglądać sytuacja w wypadku prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów i świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej.
Przejściowe przepisy mają wejść w życie 30 grudnia. Trzeba mieć nadzieję, że przed wrześniem sytuacja zostanie opanowana i nie będzie potrzebne kolejne rozwiązanie tymczasowe, a zespoły orzekające zaczną już pracować sprawnie i systematycznie wydawać niezbędne dokumenty.
Źródła:
- RPO
- Senat RP
- prawo.pl