efektum
E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r 2019-12-23
Mazowieckie

Resort zdrowia w komunikacie przypomniał, że od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednocześnie zapewnia, że po tym terminie recepta wystawiona w postaci papierowej będzie mogła być zrealizowana tak, jak dotychczas w każdej aptece, a przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy mimo obowiązku ustawowego wystawią papierową receptę. Z kolei NFZ organizuje w najbliższą sobotę w oddziałach wojewódzkich dzień otwarty dla kadry medycznej przygotowującej się do wystawiania e-recept.

MZ w wydanym komunikacie wskazało, że po 8 stycznia w określonych przypadkach recepty będą wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:

  • recept w ramach tzw. importu docelowego,
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.

- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków - zapewnia resort.

Jednocześnie wskazał, że przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej.

MZ zachęca wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady i przypomina, że wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl. Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu ww. dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowalnego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA.

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla świadczeniodawców dofinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania na potrzeby e-recepty (20 mln zł), Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oferuje w całej Polsce bezpłatne szkolenia dla kadry medycznej w zakresie m.in. wystawiania e-recept, szczegółowe informacje dotyczące wystawiania e-recept można znaleźć na stronie ezdrowie.gov.pl oraz infolinii 19 457, wysyłając pytanie na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl lub odwiedzając helpdeski uruchomione w Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

14.12. dzień otwarty dla kadry medycznej w OW NFZ

Z kolei NFZ poinformował w czwartek, że w najbliższą sobotę, 14 grudnia 2019 r., zaprasza pracowników medycznych przygotowujących się do wystawiania e-recept do sal obsługi pacjenta w placówkach oddziałów wojewódzkich NFZ.

Podczas dnia otwartego będzie można m.in. otrzymać kompleksową informację o zasadach wystawiania e-recept oraz działania strony gabinet.gov.pl, zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu działania i zakładania Profilu Zaufanego oraz Internetowego Konta Pacjenta, złożyć wniosek w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) o dostęp do platformy P1.

Źródło: MZ

BPO

Ocena: 0
Wyświetleń: 351 Dodał(a): zibi2
Komentarze