efektum
O niepełnosprawnych i usuwaniu barier nie tylko architektonicznych rozmawiano w szczecińskim ZUS 2023-07-05
Zachodniopomorskie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Bankiem Gospodarstwa Krajowego zorganizowali konferencję „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”.
Szacuje się, że liczba osób z niepełnosprawnością w Polsce wynosi ponad 4,7 mln, czyli przeszło 12 proc. ludności kraju.
- Wspieranie osób ze specjalnymi potrzebami jest dla ZUS priorytetem — podkreśla Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Dążymy do poprawy jakości usług i na bieżąco podnosimy standard obsługi klientów, w tym w również osób z niepełnosprawnościami.
W placówkach ZUS likwidowane są bariery budowlane i komunikacyjne, a w większości z nich niepełnosprawni mają pełny dostęp do sali obsługi klientów. Wejścia do obiektów są na poziomie chodnika albo można skorzystać z windy, pochylni lub platformy schodowej. We wszystkich placówkach jest przyjazny osobom z niepełnosprawnością sensoryczny system kierowania ruchem, który ma funkcję wizualno-fonicznego wywoływania klientów do stanowisk obsługi. W każdej placówce jest pracownik, który posługuje się językiem migowym.
Wtorkowa konferencja ma ułatwić wymianę doświadczeń i wypracowanie dobrych praktyk w dostępności. Szczególnie w zakresie usuwania barier i utrudnień architektonicznych, cyfrowych i informacyjno-komunikacyjnych.
Dyskutowano na temat zapewnienia dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i możliwości skorzystania z pomocy przy likwidowaniu takich barier. A także o likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych oraz w domach samopomocy. Rozmawiano na temat tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych, czy też likwidacji barier transportowych. Omawiano możliwości tworzenia warsztatów terapii zajęciowej oraz możliwości ich remontu.
W wydarzeniu wziął udział Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Ocena: 0
Wyświetleń: 262 Dodał(a): zibi2