efektum
Niepełnosprawni uczą się samodzielności w Kleczanowie 2019-12-13
Świętokrzyskie, Kielce
RPO zmienia Świętokrzyskie dla Ciebie! Blisko 1 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020 otrzymał projekt Sandomierskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną pn.: "Rozbudowa z przebudową budynku usługowego - siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Upośledzonych Umysłowo". Dzięki projektowi powstały mieszkania treningowe dla 12 osób niepełnosprawnych z powiatów sandomierskiego i opatowskiego.

- Głównym założeniem naszego projektu była przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym w samodzielnym funkcjonowaniu - wyjaśnia Kazimierz Dyka, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną, które prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleczanowie.

W projekcie biorą udział osoby przewlekle chore psychicznie z upośledzeniem umysłowym,   z niepełnosprawnością ruchową oraz osoby głuchonieme.

W trakcie pobytu w placówce niepełnosprawni uczą się samodzielnej egzystencji, a w ramach ich obowiązków jest m.in. prowadzenie domu oraz wykonywanie wszystkich prac z tym związanych. Mieszkańcy robią zatem zakupy, przygotowują posiłki, sprzątają, piorą, prasują, uczą się domowej ekonomii, a także uczestniczą w życiu kulturalnym.

- Pobyt w mieszkaniach treningowych trwa trzy miesiące, po czym przyjmowana jest następna grupa. Niepełnosprawni uczą się samodzielnie gotować, sprzątać i dbać o higienę osobistą, a nad ich pobytem czuwa grupa terapeutów - dodaje Kazimierz Dyka.

Na potrzeby mieszkań treningowych, wyremontowano ostatnią kondygnację Środowiskowego Domu Samopomocy, a także dobudowano nową klatkę schodową z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Na mieszkanie treningowe składają się cztery pokoje jednoosobowe i cztery dwójki, salon, kuchnia oraz łazienka.

Ocena: 0
Wyświetleń: 375 Dodał(a): zibi2
Komentarze